رابط کاربری UI و تجربه ی کاربری UX چیست ؟ | تولک

رابط کاربری UI و تجربه ی کاربری UX چیست ؟

0
  • toolek
  • 0
  • 25 آذر 1398
رابط کاربری UI و تجربه ی کاربری UX

شما حتما به وبسایت های مختلف سر زدید و گاهی بعضی سایت ها برایتان جذابیت داشته و گاهی هم جذابیت نداشته است شاید تخصصی نمیدانستید که جذابیت یک وب سایت به رابط کاربری و تجربه کاربری ارتباط دارد ولی قطعا گفتید چقدر فلان سایت ظاهر زیبا و یا چقدر فلان سایت ظاهر شلوغی دارد.

در طراحی سایت دو کلمه UX و UI بسیار استفاده می شود عنوان شغلی برخی از طراحان وب سایت UX Designer و برخی دیگر UI Designer میباشد. در این مقاله سعی داریم تفاوت این دو را برای شما شفاف سازی کنیم .

رابط کاربری (UI) چیست؟

رابط کاربر که به آن UI میگویند مخفف عبارت User interface میباشد .

وب سایت دارای عناصر مختلفی مثل تصاویر ،رنگ ها ،جدول ها ، ویدئو ها ، آیکون ها  و … میباشد که کاربر برای تعامل با وبسایت از آن ها استفاده میکند . به همه ی این عناصر رابط کاربری می گویند . برخلاف تعریف UX رابط کاربری یا همان UI تنها به ظاهر اهمیت میدهد و اینکه کاربر صفحه شما را دوست داشته باشد.

تجربه کاربری (UX) چیست ؟

تجربه کاربری که به آن UX میگویند مخفف عبارت User experience می باشد . تجربه کاربری همانطور که از نام آن پیداست دنبال راهی هست که کاربر از حضور در سایت شما تجربه و حس خوبی داشته باشد پس وظیفه تجربه کاربری این است که مشکلات و نیاز های کاربر رو رفع کند .

بر اساس تعریف iso عنوان UX شامل کلیه عواطف، اعتقادات ، مزیت ها ،پاسخ های فیزیکی و روانی رفتار ها و اجراها قبل از زمان استفاده هنگام استفاده و بعد از آن اطلاق میشود.

تفاوت UX و UI

– UI بخشی از UX  محسوب میشود کل یک محصول UX است و برای تاثیر گذاری بر روی مخاطبان استفاده میشود . در حالی که UI در زیرمجموعه آن قرار میگیرد و برای تامین هدف های UX استفاده میشود .

– برای داشتن طراحی تاثیر گذار با UX استفاده از UI ضرورت دارد . بدون طراحی UX سایت ظاهری زیبا و خیره کننده دارد اما عملکرد آن ضعیف خواهد بود .

– برای داشتن طراحی UX باید به مفاهیم روانشناسی توجه داشت. به همین دلیل این نوع طراحی انتزاعی است .  اما در طراحی  UI از ابزار های عینی مثل تصاویر ، ویدئو ، دیاگرام و … استفاده میشود .

– طراحی UI بستگی به سلیقه طراح سایت دارد . در حالی که برای داشن سایت مطابق با اصول طراحی UX باید به درخواست و نیاز های کاربران نیز توجه کرد .

در زیر چند تصویر برای درک بهتر تفاوت UX و UI برای شما قرار میدهیم :

در پایان

امروزه طراحانی هستند که در هر دو زمینه UX و UI تخصص دارند .این طراحان برای پیاده سازی قالب های وب سایت هردو نقش را برعهده میگیرند و البته دستمزد آنها معمولا از طراحان تک تخصص بالاتر میباشد . البته این دو کاملا باهم در ارتباط نزدیک هستند والبته بدون دانش در هردو فیلد متخصص طراحی بودن ممکن نیست و آنها برای هدف بزرگ تری با هم ترکیب شده اند که این ترکیب همانا جذب کاربران به محصولات شما و رساندن اطلاعات مورد نطر شما به ایشان میباشد . البته شما میتوانید وب سایتی داشته باشید که ظاهری بسیار زیبا و خیره کننده داشته باشد اما عملکرد بسیار ضعیفی داشته باشد یعنی UX بد و  UI خوب میباشد و همچنین بالعکس .

بنابراین برای آنکه طراحی اثر بخش داشته باشید باید UX  و UI را در امتداد هم در نظر بگیرید.

no avatar
toolek
شرکت عصر پیشرو سیستم افق ماندگار (تولک) در سال 1396 با هدف تولید و انتشار محتوای با کیفیت آموزشی و همچنین آشنایی جامعه با فضای کسب و کار در فضای مجازی ایجاد شده و امید داریم بتوانیم با راه کارهای نوین و استفاده از پتانسیل فضای مجازی ایجاد فرصت کنیم برای افرادی که خواهان پیشرفت خود و کشورشان هستند. ما کمک کردن به فضای کسب و کار مجازی را رسالت خودمان می دانیم و تمام استعداد ,ذوق و تخصص خود را وقف ایده های نو در کشور میکنیم.به امید روزهای خوب...