فواید کار گروهی و وظایف متقابل در کار گروهی | چگونه یک تیم موفق داشته باشیم؟ | تولک

فواید کار گروهی و وظایف متقابل در کار گروهی | چگونه یک تیم موفق داشته باشیم؟

1
 • mahsa yazdani
 • 0
 • 28 بهمن 1398
فواید کار گروهی و وظایف متقابل در کار گروهی | چگونه یک تیم موفق داشته باشیم؟

فواید کار گروهی

فواید کار تیمی در دنیای امروز بر کمتر کسی آشکار نیست. از تیم‌های فوتبال محلی گرفته تا شرکت‌های بین‌المللی میلیون دلاری، همگی از فواید کار تیمی آگاه و از آن بهره‌مندند. مزایای کار گروهی را نمی‌توان در یک یا دو پاراگراف خلاصه کرد؛ چرا که مزایای کار گروهی و فواید کار تیمی، علاوه بر داشتن رشد شخصی برای هر عضو از گروه، شامل طیف دیگری نیز می‌شود. از اولین مزایای کار گروهی این است که کارهایی را می‌توان انجام داد که در قالب فردیت معنا پیدا نمی‌کنند.

به عنوان مثال، یک بازی فوتبال که استراتژی‌ها و تاکتیک‌های پیچیده‌ای را شامل می‌شود، جزء در قالب تیم، قابل تعریف نیست. شرکت‌ها و سازمان‌های بزرگ بازی‌سازی و فیلم‌سازی نیز به خوبی از فواید کار تیمی آگاهند. جزء در موارد استثناء و انگشت شمار، کمتر پدیده موفق و بزرگی را می‌بینیم که در قالب کار تیمی انجام نشده باشد.

در ادامه مقاله با ما همراه باشید تا در مورد مدل‌های کار تیمی، وظایف افراد در تیم، تاثیرات گروه بر فرد و معایب و مزایای کار گروهی توضیحات بیشتری ارائه دهیم.

فواید کار تیمی؛ فراتر از تصورات فردی!

یکی از ضروریات محقق شدن اهداف یک سازمان، بهره‌مند شدن از مزایای کار گروهی است. یکی از ساده‌ترین و آشناترین فواید کار تیمی این است که «کار گروهی، سرعت بالاتر و راندمان بیشتری دارد.» این جمله تا حد زیادی درست است. اما لازم است در نظر داشته باشیم که در کنار فواید کار تیمی، با محدودیت‌ها و چالش‌های بسیاری نیز مواجه هستیم. اما اجازه بدهید پیش از هر چیز، ابتدا به فواید کار تیمی بپردازیم.

افزایش بهره‌وری

افزایش راندمان و بازدهی اعضای تیم، با همکاری و هماهنگی نزدیک کارکنان و مدیران تیم‌ها محقق می‌گردد. تجربه، بارها ثابت کرده است که رابطه متقابل، سالم و سازمان‌یافته بین اعضای یک گروه می‌تواند به طور قابل ملاحظه‌ای، بازدهی افراد برای انجام کارها را افزایش دهد. به این منظور لازم است که وظایف هر فرد به طور دقیق مشخص شده و حجم کارها نیز معین گردد.

رضایت شغلی بالاتر

فواید کار گروهی و وظایف متقابل در کار گروهی | چگونه یک تیم موفق داشته باشیم؟

فواید کار گروهی و وظایف متقابل در کار گروهی | چگونه یک تیم موفق داشته باشیم؟

انسان به عنوان یک موجود اجتماعی، این نیاز را دارد که به عنوان بخشی از یک اجتماع فعالیت کند. دنبال کردن هدف مشترک با افراد یک گروه می‌تواند باعث افزایش عزت نفس و بالا رفتن خلاقیت فرد شود. کسب رضایت شغلی بالاتر، یکی دیگر از مهم‌ترین مزایای کار گروهی است که در کارهای انفرادی قابل اکتساب نیست.

افزایش کیفیت کارها

کار تیمی موجب به کار گرفتن مهارت‌ها و استعدادهای مختلف می‌شود. وقتی وظایف گوناگون برای افراد تعریف می‌شود تا با به انجام رساندن آن‌ها، تیم را به یک هدف مشترک برسانند، کیفیت کارهای انجام‌شده به‌صورت چشمگیری افزایش پیدا می‌کند. همچنین، وجود تعهد در افراد تیم، از مزایای کار گروهی است که هر فرد را ملزم به انجام بهتر و باکیفیت‌تر کارها خواهد کرد.

آموزش و ارتقای کارکنان

یکی از جالب‌ترین فواید کار تیمی این است که حضور افراد مختلف در کنار یکدیگر، باعث یادگیری افراد از هم‌تیمی‌های خود می‌شوند. در یک تیم، افرادی در کنار هم جمع می‌شوند که هر یک دارای خصوصیات، توانمندی‌ها و استعدادهای متفاوتی است. افرادی که عضو یک تیم هستند، مطالبی را از یکدیگر فرا می‌گیرند که در هیچ کلاس آموزشی گفته نمی‌شود. تفاوت یادگیری در کار تیمی و کلاس‌های آموزشی در این است که یادگیری در تیم، همراه با عمل و در واقع به صورت خودبه‌خودی اتفاق می‌افتد.

بالا رفتن مشارکت افراد

وقتی افراد در یک تیم عضو می‌شوند و شروع به فعالیت حرفه‌ای خود می‌کنند، هر یک، مسئولیت انجام کارهایی را به عهده می‌گیرند که در مجموع، باعث محقق شدن یک کار بزرگ می‌شود. افراد یک تیم، درست مثل چرخ دنده‌های یک ساعت عمل می‌کنند که نقص در هر کدام از آن‌ها، باعث مختل شدن فعالیت کل سیستم می‌گردد. بنابراین، لازم است افرادی که در یک تیم عضو می‌شوند، با بالا بردن مشارکت و اثرگذاریشان، سبب به حرکت درآمدن مجموعه شوند. این یکی از فواید کار تیمی است که در کار انفرادی به سختی قابل تشخیص و ارزیابی می‌باشد.

ارزیابی عملکرد افراد

در ادامه تیتر قبل، لازم است یک عنوان دیگر به مزایای کار گروهی اضافه کنیم. اگر بخواهیم عملکرد و بازدهی افراد مختلف را ارزیابی کنیم، بهترین کار این است که آن‌ها را عضوی از یک تیم کنیم. قرار گرفتن فرد در تیم باعث می‌شود تا عملکرد و فعالیت‌های او به خوبی ارزیابی شود. همچنین، دریافت نقد و پیشنهاد از طرف سایر هم‌تیمی‌ها باعث می‌شود تا افراد بتوانند نقاط ضعف و قوت خود را تشخیص داده و در صدد رفع یا بهبود آن‌ها برآیند.

افزایش سرعت انجام امور

محول کردن امور خاص و منحصر به افراد مختلف در تیم، باعث می‌شود که کارها در سریع‌ترین زمان ممکن به انجام برسند. اگر فعالیتی داریم که ابعاد آن بزرگ است و یا می‌خواهیم کاری را در سریع‌ترین زمان ممکن به انجام برسانیم، لازم است از فواید کار تیمی بهره‌مند شویم. با جمع شدن افراد مختلف در کنار یکدیگر و به عهده گرفتن مسئولیت‌های خاص، کارهایی قابل انجام می‌شوند که به ثمر رساندن آن‌ها در قالب فرد، مستلزم صرف زمان زیادی می‌باشد.

تغییرات سریع‌تر

در کسب و کارها و در کل، فعالیت‌هایی که به‌صورت تیمی انجام می‌شوند، بسیار پیش می‌آید که نیاز به یک تغییر عمده و سریع در مسیر یا هدف بوجود آید. در چنین مواردی لازم است که با آموزش، رهبری یا مدیریت صحیح، کارکنان یا اعضای تیم را از تغییرات پیش رو آگاه کرده و جریان حرکت تیم را با آن هماهنگ کرد. از فواید کار تیمی این است که هماهنگ شدن افراد با تغییرات، سریع‌تر اتفاق بیفتد.

بهبود روابط افراد

یکی از مهم‌ترین فواید کار تیمی این است که قرار گرفتن مدیریت و کارکنان در کنار هم، باعث ایجاد روابط صمیمانه بین افراد می‌گردد. کار تیمی و کار گروهی با سهیم نمودن افراد در امور مختلف، امکان ایجاد روابط صمیمی و نزدیک در بین اعضا را به وجود می‌آورد. این مزیت در صورتی که احترام مدیران و رهبران به دانش، تجربه و تخصص افراد وجود داشته باشد، پدید می‌آید.

تقویت روحیه و انگیزه

در مدل‌های مختلف کار تیمی، اعضای تیم قادر به ارائه نظرها و پیشنهادهای خود برای تسهیل امور یا پیشبرد اثربخش‌تر اهداف تیم هستند. این موضوع باعث می‌شود تا افراد بتوانند با روحیه بالاتری در مواجه با مسائل تیم حاضر شوند. همچنین که مشارکت و تعاون باعث می‌شود که محیط کار مثبت و اثربخشی ایجاد شود که امکان ابراز نوآوری‌ها و تحلیل‌های منطقی کارکنان را افزایش می‌دهد. از آنجا که انسان نیاز به حس مفید و مهم بودن دارد، این مورد از فواید کار تیمی باعث تقویت روحیه و انگیزه در تیم می‌شود.

کاهش هزینه‌ها

شاید در ابتدای امر، تشکیل تیم و راه‌اندازی سیستم‌های مربوط به آن، هزینه‌هایی را برای مدیران و موسسان ایجاد کند. اما منفعتی که ناشی از پیاده‌سازی موفق آن می‌باشد، بسیار بیشتر از هزینه‌های جاری خواهد بود. از طرفی چون در سبک‌های مشارکتی و تیمی، تصمیم‌ها به‌صورت گروهی اتخاذ می‌گردند، پذیرش و اجرای آن‌ها به شکل سریع‌تر و با هزینه‌های کمتر صورت خواهد گرفت.

وظایف و مسئولیت افراد در کار تیمی نسبت به یکدیگر چیست؟

فواید کار گروهی و وظایف متقابل در کار گروهی | چگونه یک تیم موفق داشته باشیم؟

فواید کار گروهی و وظایف متقابل در کار گروهی | چگونه یک تیم موفق داشته باشیم؟

پیش از اینکه به بررسی چالش‌های کار تیمی و موانع و معایبی که در مسیر آن وجود دارد، بپردازیم، به وظایف و مسئولیت‌های اعضای تیم در قبال یکدیگر خواهیم پرداخت. کار تیمی مستلزم داشتن مهارت‌های ارتباطی قوی و اثربخش می‌باشد که بدون در نظر گرفتن و استفاده از آن‌ها، چالش‌های آن دوچندان خواهند شد. بنابراین، لازم است هر کدام از اعضای تیم با تمرین و تقویت مهارت‌های ضروری، بازدهی و کارآمدی تیم را به حداکثر برسانند.

مهم‌ترین وظایف افراد تیم در قبال یکدیگر

 • گوش دادن به نظرات دیگران و شناسایی نقاط مثبت و منفی آن. اعضای تیم باید این وظیفه را در خود احساس کنند که به نظرات مخالف و موافق دیگران گوش داده و به دقت در صدد بهبود نظرات تیم برآیند.
 • مهارت‌های سازمانی که شامل تعیین محل کار، حل مسائل بالقوه تیم و ایجاد عدالت در تیم است. عمده مسئولیتی که در مهارت‌های سازمانی وجود دارد به عهده رهبر تیم می‌باشد.
 • کمک کردن اعضای تیم به یکدیگر و وجود احترام متقابل بین آنان. این مورد باعث می‌شود که اعضای تیم علاوه بر بالا بردن کارآیی سایر افراد، فضای مثبت و ارتباطات عمیقی را بین خود ایجاد کنند.
 • داشتن مسئولیت‌پذیری نسبت به وظایف خود، موضوعی کلیدی است. همانطور که اگر یکی از قطعات یک ساعت به خوبی کار نکند، عملکرد کل سیستم مختل می‌شود، نداشتن حس مسئولیت در تیم نیز باعث کاهش اثربخشی فعالیت‌های سایر هم تیمی‌ها می‌گردد. یادمان باشد که وقتی یک بازیکن فوتبال گل می‌زند، در واقع کل تیم گل زده است.
 • تشویق شدن اعضای تیم و توسعه فردی نیز یکی دیگر از وظایف افراد تیم در قبال یکدیگر می‌باشد. این کار باعث می‌شود تا انگیزه و روحیه افراد برای کار کردن افزایش یافته و زمینه‌های شکوفایی و خلاقیت نیز فراهم شوند.
 • وجود ارتباط بین اعضای تیم نیز یکی از پارامترهای بسیار مهم است. در صورتی که یکی از اعضای تیم قادر به برقراری ارتباط با سایر اعضا نباشد، احساس تنهایی و طرد شدگی خواهد داشت. به همین دلیل، یک تیم کامل زمانی شکل می‌گیرد که افراد بتوانند با یکدیگر به خوبی ارتباط برقرار نمایند.
 • اتحاد بین اعضای تیم نیز موضوع مهم دیگری است. نداشتن وحدت فکری بین افراد گروه می‌تواند باعث ایجاد شکاف بین آنان گردد. رسیدن به یک هدف مشترک جز با برقراری اتحاد در تیم امکان‌پذیر نخواهد بود.

موانع کار گروهی کدامند؟

هر چند فواید کار گروهی بسیار است، اما این مدل از کار کردن دارای موانع و معایبی نیز می‌باشد. محدودیت‌هایی که کارهای تیمی با آن‌ها مواجه هستند را می‌توان در عناوین زیر خلاصه کرد.

 • عدم وجود شایستگی: برخی از افراد در تیم هستند که نظرات آن‌ها از ارزش چندانی برخوردار نیستند. یکی از چالش‌های کار تیمی این است که رهبر تیم بتواند با غربال کردن نظرات، آن‌هایی که ارزشمند نیستند را از بین دیگر موارد تشخیص دهد.
 • مدیریت آسیب رسان: گاهی اوقات افرادی به سمت مدیریت سوق داده می‌شوند که از شایستگی کافی برای پیشبرد تیم برخوردار نیستند. در چنین مواردی، از هم پاشیدن کل تیم، امری بدیهی است.
 • وجود دوگانگی: دوگانگی در گروه می‌تواند باعث ایجاد تضادهای بسیار در بین اعضا شود. این کار مخالف با روح مشارکت حقیقی و در تضاد با مسیر رسیدن به هدف تیمی می‌باشد.
 • کمبود دانش و آموزش: در صورتی که مدیریت یا کارکنان تیم از آموزش کافی برای انجام مسئولیت خود برخوردار نباشند، نتیجه‌ای که حاصل می‌شود بر خلاف انتظاراتی است که از یک تیم سالم می‌توان داشت.
 • رویه نامناسب همکاری: برخی از اعضای تیم این انتظار را دارند که همه نظرات و پیشنهاداتشان از طرف مدیریت پذیرفته شود. این رویه، مخالف با روحیه کار تیمی است. یکی از وظایف مدیران این است که بتوانند به خوبی از عهده کنترل چنین مواردی برآیند.
 • عدم اعتماد: وجود اعتماد در بین همه اعضای تیم موردی حیاتی است. ارتباطات بین اعضای تیم و رهبران آن‌ها باید به گونه‌ای باشد که فرآیند انتقال ایده‌ها و افکار بین اعضا به ملایمت و روان صورت گیرند.

پارامترهایی که یک تیم را به موفقیت می‌رسانند!

پارامترهایی که یک تیم را به موفقیت می‌رسانند!

پارامترهایی که یک تیم را به موفقیت می‌رسانند!

یک تیم در صورتی می‌تواند مسیر رسیدن به موفقیت را به خوبی طی کند که بتواند پارامترهای زیر را به خوبی در سیستم کاری خود بگنجاند:

 • روشن و مشخص بودن هدف گروه
 • ایجاد محیط ریسک‌پذیر در تیم
 • ایجاد ارتباطات مبتنی بر احترام متقابل
 • وجود تعهد قوی در بین اعضای گروه
 • خلاقیت و نوآوری به عنوان یک هنجار
 • مشارکت و همکاری در بهبود مداوم شرایط
 • رفع مشکلات و باز کردن نقاط کور در کار‌های تیم
 • اتخاذ تصمیمات باکیفیت و بدون منافع شخصی
 • وجود رهبری مشارکتی

کار گروهی در صورتی که به درستی هدایت شود، افراد برگزیده و متخصص را که توان ارائه خدمات لازم در حوزه خاص خود دارند را به‌کار می‌گیرد، با در نظر داشتن هدفی مشخص، به سمت و سوی آن حرکت می‌کنند و نه‌ تنها می‌تواند کل تیم را به موفقیت برساند، بلکه تاثیر زیادی بر یادگیری و رشد شخصی تک تک اعضای تیم نیز خواهد داشت.

تاثیر گروه بر یادگیری افراد، یکی از جذاب‌ترین ویژگی‌هایی است که در کارهای تیمی شناخته می‌شود. هر کدام از اعضای گروه با قرار گرفتن در معرض سایر افراد تیم، یک روند یادگیری سریع و تکانه‌ای را دنبال خواهند کرد؛ چرا که می‌دانیم همه ما، میانگین مهارت‌ها و نگرش افرادی هستیم که بیشترین وقت و انرژی‌مان را با آنان خواهیم گذراند.

no avatar
mahsa yazdani
دانشجوی کارشناسی ارشد شبکه نویسنده ,گرافیست و علاقه مند به فضای وب فارسی