فریم ورک Django چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟ | تولک

فریم ورک Django چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟

0
  • mozhgan amiri
  • 0
  • 30 فروردین 1399
فریم ورک Django چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟

مقدمه معرفی فریم ورک Django

زبان پایتون از محبوبیت بسیار بالایی برخوردار است و افرادی که قصد یادگیری این زبان را دارند، روز به روز در حال افزایش هستند. بنابراین وجود یک فریم ورک برای این زبان بسیار ضروری به نظر می‌رسد. با توجه به همین امر، قرار است در این مطلب درباره فریم ورک Django صحبت کنیم. با ما همراه باشید تا بدانید این فریم ورک چیست و چه کاربرد و ویژگی‌هایی دارد.

فریم ورک Django چیست؟

Django یک فریم ورک وب اپلیکیشن رایگان و منبع باز است که برای پایتون نوشته شده است. در واقع فریم ورک چیزی جز مجموعه‌ای از ماژول‌ها که کار توسعه را آسان می‌کنند، نیست. این ماژول‌ها با یکدیگر گروهبندی شده‌اند و به شما این امکان را می‌‌دهند که به جای شروع از ابتدای کار، اپلیکیشن یا وبسایت را از روی یک منبع موجود بسازید.

به این ترتیب وبسایت‌ها، حتی آنهایی که به صورت ساده و توسط یک فرد واحد طراحی شده‌اند، هنوز هم می‌توانند قابلیت‌های پیشرفته‌ای مانند تایید اعتبار، پنل‌های مدیریت و ادمین، فرم‌های تماس، جعبه نظرات، بارگذاری پرونده و موارد دیگر را در بر بگیرند. به عبارت دیگر از وبسایت را از ابتدا ایجاد می‌شد، باید فرد برنامه نویس شخصا این اجزا را توسعه می‌داد. در عوض با استفاده از یک فریم ورک، این بخش‌ها از قبل ساخته شده‌اند. فقط باید آنها را به درستی پیکربندی کرد تا با هر سایت خاص مطابقت داشته باشد.

Django

یک سایت رسمی، فریم ورک Django را به عنوان یک فریم ورک سطح بالا پایتون که باعث ترغیب توسعه و طراحی سریع می‌شود، توصیف می‌کند. همچنین این فریم ورک را برنامه نویسان حرفه‌ای ساخته‌اند و با استفاده از آن، از دردسرهای توسعه دور خواهید ماند. بنابراین تنها کاری که لازم است انجام دهید، تمرکز بر روی برنامه‌تان خواهد بود.

فریم ورک Django مجموعه بزرگی از ماژول‌ها را ارائه می‌دهد که می‌توانید در پروژه‌های خود استفاده کنید. در درجه اول، فریم ورک‌ها وجود دارند تا از هدر رفتن زمان توسعه دهنده جلوگیری کنند و پیچیدگی‌های این کار را کاهش دهند. Django نیز از این قاعده مستثنی نیست.

شاید برایتان جالب باشد بدانید که این فریم ورک برای توسعه دهندگان فرانت-اند ساخته شده است. زبان قالب Django به گونه‌ای طراحی شده است که احساس راحتی و یادگیری آسان را برای کسانی که قبلا با HTML کار کرده‌اند فراهم می‌کند؛ از جمله توسعه دهندگان فرانت-اند. اما همچنین انعطاف پذیر و بسیار گسترده است.

اگر قرار است با پایتون کار کنید، به ویژه برای وب اپلیکیشن یا طراحی وب، فریم ورک Django را به خاطر بسپارید، مطمئنا مفید خواهد بود. CherryPy نیز یکی دیگر از فریم ورک‌های پایتون است که کار با آن عالی خواهد بود.

ویژگی‌های فریم ورک Django

مستندات عالی

این یکی از دلایل اصلی شروع کار با Django است. اگر این فریم ورک را با سایر فناوری‌های اپن سورس مقایسه کنیم، بهترین اسناد موجود در بازار را ارائه می‌دهد. مستندات بهتر برای هر فناوری، مانند کتابخانه‌ای بسیار مناسب برای هر توسعه دهنده است. یک توسعه دهنده می‌تواند در آنجا به جستجوی هر عملکرد موردنیاز پرداخته و نگران زمان نیز نباشد.

مستندات هر فناوری نیز یکی از دسته بندی‌های درجه بندی آن فناوری است. زیرا به سایر توسعه دهندگان غیر از سازندگان خود امکان می‌دهد تا از این فناوری به طور کارآمد استفاده کنند. Django از همان ابتدا بهترین مستندات را داشته است و با پیشرفت فناوری، این مستندات بهتر هم شده‌اند و به زبان‌های مختلف ارائه می‌شوند.

فریم ورک وب پایتون

فریم ورک Django چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟

فریم ورک Django چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟

پایتون ابزاری است که می‌تواند تمامی مشکلات شما را حل کند و در تمامی انواع عملیات، می‌توان از آن استفاده کرد. استفاده از پایتون بسیار ساده بوده و پایتون در حال حاضر محبوب‌ترین زبان در بازار بوده و علت این محبوبیت نیز، همان دو ویژگی ذکر شده است.

از پایتون می‌توان در توسعه وب تا یادگیری ماشینی استفاده کرد و به نوعی می‌توان گفت که این زبان برای تمامی کاربردها مناسب است. این ویژگی‌ها سبب می‌شوند پایتون و فریم ورک Django قدرتمند‌ترین و در عین حال ساده‌ترین فریم ورک‌ها برای یادگیری باشند. باوجود این برای شروع کار با Django باید دانش بنیادی درباره پایتون و کار با وب داشته باشید.

بهینه شده از لحاظ سئو

این ویژگی برای Django بسیار منحصر به فرد بوده و سبب تمایز آن از سایر فریم ورک‌ها می‌شود. همانطور که می‌دانید، سئو به معنای بهینه سازی برای موتور جستجو بوده و سبب می‌شود سایت شما در بالای نتایج جستجو قرار گیرد. فریم ورک Django تاحدودی کار سئوی سایت را انجام می‌دهد؛ اگرچه این روند کامل نیست اما برای هدف ما کافی خواهد بود.

مقیاس پذیری بالا

مقیاس پذیری به این معناست که فناوری ما در چه سطح یا مقطعی پیاده سازی می‌شود. در وبسایت‌های بزرگتر مانند اینستاگرام، تعداد زیادی کاربر فعال وجود دارند که داده‌ها را در مقادیر بسیار زیاد تولید می‌کنند. این سطح نیاز به سیستمی دارد که بسیار دقیق و بدون خطا باشد. لازم به ذکر است که این کار حتی برای توسعه دهندگان وبی که سال‌ها تجربه دارند نیز، دشوار است.

فریم ورک Django از همان ابتدا توسط برنامه نویسان باتجربه و بدون استفاده از کتابخانه‌های پایتون ایجاد شد. هزاران تست و اشکال زدایی روی آن انجام شده است و این فریم ورک اکنون برای هرکس که می‌خواهد وبسایت‌های بدون خطا و مقیاس پذیر در یک محیط بزرگتر قرار دهد، ایده‌آل خواهد بود.

توانایی انجام تمام کارها

Django به روش خود بسیار متنوع است. ساختار منطقی پروژه و معماری MVT این فریم ورک گاهی محدود به نظر می‌رسد. اما دقیقا برعکس است؛ زیرا با ارائه فایل‌ها کمک می‌کند تا هر برنامه‌ای که می‌خواهیم را ایجاد کنیم.

فریم ورک Django را می‌توان با تمام فناوری‌هایی که با آنها کار می‌کنیم و همچنین با فناوری‌های آینده گسترش دهیم. بنابراین این فریم ورک آینده توسعه وب است و هرکسی که قبلا از php استفاده می‌کرده است، عمدتا از این فریم ورک نیز استفاده می‌کند.

امنیت بالا

فریم ورک Django بسیار امن است. برای اثبات این ویژگی، می‌توانید وبسایت‌های بسیار زیادی که ترافیک عظیم دارند و جهانی هستند را مشاهده کنید. Django ایمن است زیرا به طور پیشفرض تمام نقاط ضعف را پوشش می‌دهد. توسعه دهندگان بک-اند می‌توانند کیفیت و امنیت کارهایی را که توسط Django انجام شده است را بیان کنند.

همانطور که قبلا اشاره شد، کد این فریم ورک از ابتدا نوشته شده است که تضمین کننده امنیت بالای آن خواهد بود. در تکنولوژی‌های دیگر نمی‌توان امنیت را در چنین مقیاس عظیمی، با این سطح از تخصص به دست آوریم.

نتیجه گیری

در این مقاله به بسیاری از ویژگی‌های منحصر به فرد فریم ورک Django اشاره کردیم اما هنوز هم موارد دیگری برای بررسی وجود دارند. این مقاله می‌تواند به شما نشان دهد چرا Django محبوب است و اینکه چرا در آینده نزدیک محبوبیت بیشتری کسب خواهد کرد. شما نیز تجربیات خود را از کار با این فریم ورک با ما درمیان بگذارید و بگویید که آیا از کار با Django لذت می‌برید یا خیر؟

no avatar
mozhgan amiri