لینک های داخلی (Internal link) را جدی بگیرید | تولک

لینک های داخلی (Internal link) را جدی بگیرید

0
  • toolek
  • 0
  • 24 آذر 1398

لینک های داخلی یکی از مفاهیم اساسی در مباحث سئو هستند.

این نوع از لینک ها، تفاوت های موجود میان لینک های داخلی و خارجی در یک وب سایت و همچنین ساختار یک لینک مطلوب را بیان می کنند. در این مقاله ما می خواهیم کمی درباره ی لینک های داخلی و ساختار آن ها صحبت کنیم .در دنیای سئو همه مطالب (حتی هیجان انگیز ترین آن ها )باید به خوبی مطالعه و درک بشوند زیرا عدم درک صحیح آن ها می تواند مشکلات بسیاری را برای ما هنگام استفاده از آن ها پیش بیاورد .
(صفت )های مربوط به لینک های داخلی Attribute:
مبحث را با صحبت درباره برخی ویژگی های لینک های داخلی شروع می کنیم .وقتی از لینک های داخلی صحبت می کنیم، منظورمان همان لینک های صفحه ای در همان وب ABC.com است که داخل یک وب سایت وجود دارند، به عنوان مثال به سایت جاری متصل شده است، بنابراین اگر بر روی این لینک کلیک کنیم و آن را باز کنیم به صفحه دیگری در همان وب سایت های ما هدایت می شود و مسیر حمل و نقل خواهیم داشت که به اصطلاح B/ و A/  نامیده میشوند ، هدایت خواهیم شد .در حقیقت ما بین صفحات مختلف در وب سایت ABC.com جا به جا میشویم .
در حقیقت، هدف اصلی لینک های داخلی این است که بتوانند کاربران را از یک صفحه در سایت به صفحه دیگری هدایت کنند، تا به این ترتیب بتوانند کاربر را تا زمان رسیدن به مطلب مورد نظرش راهنمایی و هدایت کنند . به وسیله لینک های داخلی شما به مسیری در دامنه اصلی وب HTML  هدایت میشوید . لینک های داخلی به انواع مختلفی تقسیم می شوند .در کدها، به SEO سایت خودتان اشاره می کنید .در نسخه های اولیه اینترنت، این موضوع به هیچ وجه اهمیت نداشت اما در مباحث مربوط به این موضوع اهمیت دارد، زیرا در این گونه مباحث، تفاوت زیادی بین لینک های داخلی و خارجی وجود دارد .البته این نکته را هم باید در نظر داشت که لینک های داخلی به هیچ وجه تاثیری بر روی رتبه سایت، الگوی های مربوط به خزنده ها و همچنین نحوه بررسی موتور های جستجو از سایت شما ندارند .این ها نکاتی هستند که باید در ادامه باید بررسی شوند . در موتور های جستجو ، SEO ها یکی از مواردی هستند که در مباحث مربوط به Anchor text-1 تازگی و به صورت جامع، اهمیت این موارد را در بررسی هایشان کاهش دادند اما همچنان یکی از مواردی که باید در لینک ها رعایت شوند ،  Anchor textهای داخلی هستند که باید به آن توجه کرد، همین

جایگاه و محل قرارگیری لینک های داخلی در درون سایت نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

(در مورد لینک های ۲ سایت(قسمت انتهایی صفحات) و هم چنین در footer خارجی هم این موضوع صدق می کند )

در قسمت های مربوط به صفت ها استفاده نادرست از  قسمت های مربوط به هدایت کاربر به سایر صفحات، می تواند سبب بروز مشکلاتی شود .
یکی از مشکلاتی که می تواند اتفاق بیفتد و گوگل هم بسیار در مورد آن حساس و سخت گیر است، دستکاری ساختار لینک وب سایت footer های داخلی است .به عنوان مثال اگر ما به ازای همه صفحات سایت، یک لینک داخلی کوچک درون سایت خودمان قرار بدیم و به این ترتیب بخواهیم با فریب دادن گوگل ، رتبه سایت را از این طریق بهبود ببخشیم، دچار مشکل می شویم .زیرا گوگل برای بررسی این موارد از یک الگوریتم خاص استفاده می کند و می تواند آن ها را تشخیص بدهد. ما این مساله را بر روی یک سایت تست کردیم .به این ترتیب که زمانی که سایت، از نظر رتبه در موقعیت خوبی قرار داشت، تعدادی لینک به صفحات مختلف سایت را درون footer قرار دادیم .بلافاصله مشاهده کردیم که رتبه سایت به شدت نزول پیدا کرد .نکته جالب این است که گوگل در موارد معکوس هم بسیار سریع بررسی و عمل می کند .یعنی اگر این مورد مخرب را در سایت خود دارید و پس از مدتی آن ها را اصلاح کنید، رتبه سایت شما بهبود پیدا خواهد کرد. .

۳- صفحاتی که به آن ها هدایت می شویم و به عبارتی مقصد ما در استفاده از لینک های داخلی هستند، بسیار اهمیت دارند .

۴- اهمیت و ارزش صفحه ای که به آن متصل می شویم نیز یکی از مسائل مهم در زمینه ی استفاده از لینک های داخلی است. به عنوان مثال اگر در وب سایت شما صفحه ای وجود دارد که لینک های خارجی زیادی با آن در ارتباط هستند و به صفحات زیادی در وب سایت های دیگر متصل است، این صفحه از نظر گوگل یک صفحه معتبر محسوب می شود و ارزش زیادی دارد .این مساله در مورد لینک های داخلی نیز برقرار است ، به این ترتیب اگر دو صفحه در سایت شما به درستی به هم مرتبط شده باشند، هم به کاربر در پیدا کردن مطالب مشابه کمک خواهند کرد و هم رتبه سایت را افزایش خواهند داد .

۵- ارتباط بین دو صفحه ای که به هم لینک شده اند نیز اهمیت دارد .به طور کلی وقتی در صفحه ای لینک صفحه دیگری را قرار می دهیم، باید بین آن دو صفحه از نظر معنایی و مطالب ارتباط وجود داشته باشد .موتور های جستجو می توانند به صورت دقیق میزان ارتباط دو صفحه لینک شده را بررسی کنند و بر اساس آن وب سایت و رتبه آن را ارزیابی کنند . لینکی که در صفحه در نظر گرفته اید، برای موتور های جستجو بسیار اهمیت  دارد.

۶- اولین متنی که عنوان Anchor text  را دارد .این موضوع هم برای لینک های داخلی و هم برای لینک های خارجی برقرار است و به این صورت است که اگر شما anchor text های مختلف داشته باشید، موتور های جستجو فقط اولین مورد با anchor text را لینک در یک صفحه در نظر می گیرند و از بقیه موارد صرف نظر می کنند .بنابراین باید در انتخاب اولین لینک و متن آن دقت لازم را در نظر داشته باشیم .

۷-نوع لینک برای موتور های جستجو بسیار مهم است. از بین انواع گوناگونی که می توان برای لینک ها در نظر گرفت ، ایجاد می شوند و از نظر تکنیکی ،  لینک هایی که با کدهای تصاویر، alt دارند ، تاثیر بسیار بیشتری در رتبه سایت نسبت به لینک های HTML دارند. اگر برای لینک گذاری از تصاویر استفاده می کنید به یاد داشته باشید که ویژگی Javascript ایجاد شده با  آن ها در نظر گرفته می شود

مقایسه ای بین لینک های داخلی و خارجی:

آ )لینک های خارجی اعتبار بیشتری نسبت به لینک های داخلی دارند و در رتبه سایت نیز موثر تر هستند. این موضوع چندان هم دور از ذهن نیست .برای درک بهتر این مطلب فرض کنید در یک رای گیری شرکت کرده اید، لینک های خارجی به این معنا هستند که فرد دیگری شما را تایید کرده و مطالب موجود در سایت شما را به کاربر پیشنهاد داده است، در حالی که لینک داخلی مانند این است که شما به خودتان رای داده اید .بنابراین این دو مورد، برای موتور های جستجو یکسان نخواهند بود.
ب)عناوین لینک های داخلی  anchor text تاثیر چندانی بر روی رتبه سایت ندارند . برای جذب بهتر مخاطب و ترغیب او برای گشتن در سایت و دنبال کردن صفحات مختلف، نباید از عناوینی استفاده کنیم که از نظر های مربوط به لینک های داخلی موتور جستجو، دستکاری به حساب بیایند .هر چند تاثیر چندانی بر روی رتبه سایت ندارند.
ج )کمبود و یا نبود لینک های داخلی می توانند بر روی عملکرد خزنده های موتور های جستجو و همچنین رتبه سایت تاثیر منفی شدیدی داشته باشد .
اگر صفحه ای در وب سایت خودتان داشته باشید که از هیچ صفحه دیگری به آن لینک وجود نداشته باشد(به اصطلاح آن صفحه “یتیم ” باشد )می تواند تاثیر بسیار بدی بر روی کل سایت داشته باشد .ممکن است فکر کنید لینک های خارجی می توانند تا قسمتی این مساله را کمرنگ کنند، درست است اما به هر حال تاثیر منفی عدم وجود لینک های داخلی باز هم پا بر جا خواهد بود .
د)در صفحاتی که لینک های زیادی درون آن ها وجود دارد، امتیاز کمتری به هر لینک تعلق می گیرد .
“امتیاز تعلق می ۱/۵ فرمول “رتبه بندی صفحات گوگل “را به خاطر دارید؟”اگر در یک صفحه پنج لینک وجود داشته باشد، به هر لینک بزرگ تر ۱/۵از ¼ امتیاز داده خواهد شد .واضح است که ¼ لینک وجود داشته باشد و اگر در صفحه ای بود ۴ میگیرد  .بنابراین به دنبال افزایش تعداد لینک ها برای بهبود رتبه سایت نباشید.
ممکن است این ایده کمی قدیمی به نظر برسد اما مفهوم آن هنوز هم کاربرد دارد و در رتبه سایت تاثیرگذار است .بنابراین صفحاتی که لینک های کافی و به جا دارند، به مراتب بهتر ، مفید تر و سودمند تر از صفحاتی هستند که لینک های زیاد اما نامناسب دارند .پس همین حالا دست به کار شوید و صفحاتی که در آن لینک های زیاد گذاشتید را اصلاح کنید تا تاثیر آن در رتبه سایت را ببیند .تعداد بهینه ی لینک ها در سایت هم برای کاربر و هم برای موتور های جستجو مفید تر و جذاب تر است .
ه)ایجاد ارتباط درست بین لینک های داخلی اهمیت ویژه ای دارد .
شاید بار ها آن را شنیده باشید .الگو و یا ساختار SEO نکته آخری که می خواهیم در مورد ان صحبت کنیم، چیزی است که در دنیای بسیار متداول بود و درباره ساختار لینک های ۲۰۰۲ مطرح شد و تا سال ۲۰۰۸ است. در سال ۲۰۰۹ ، PageRank سایت برای رتبه بهتر آن در این موضوع صحبت می کرد .
در گذشته این الگو بسیار استفاده می شد و واقعا هم تاثیر زیادی در رتبه ی سایت داشت .اما امروزه کاربرد و تاثیر آن کاهش پیدا کرده است .البته به طور کامل از بین نرفته است .به طور کلی اگر بخواهیم ساختار مناسبی برای لینک های سایت بیان کنیم، این است که از به کار بردن لینک های زیاد و بیهوده در صفحات پرهیز کنید، اما لینک هایی در صفحات قرار بدهید که به صورت مناسب، بهینه و کافی، کاربر و همچنین موتورهای جستجو را راهنمایی و کمک کند . ساختار مناسب برای لینک های داخلی لینک وجود دارد . ابتدا یک توضیح کوتاه درباره ی یک ساختار ایده آل می دهیم ، به این ترتیب که در صفحه اصلی سایت می توانیم داشته باشند .همچنین صفحاتی دارید که هر کدام شامل مطالب اصلی و فرعی هستند ومی توانند لینک هایی به سایر صفحات داشته باشند و به همین ترتیب ادامه پیدا می کند .
۱-هیچ صفحه ای نباید بیشتر از سه لینک داشته باشد.
این ایده اساسا بیان می کند که می توانیم یک، دو یا سه لینک اصلی داشته باشیم که ما را به سه لینک دیگر و سپس به صدها صفحه دیگر هدایت کنند .اینجاست که سوالی برای کاربر پیش می آید که من با چند تا کلیک می توانم به مطلب مورد نظرم برسم؟ پاسخ این سوال این است که در بهترین حالت کاربر باید با سه کلیک و یا کمتر به موضوع مورد نظرش دست پیدا کند .اگر ساختار لینک های داخلی تان به این صورت است که کاربر باید مسیر زیادی را تا رسیدن به مطلب مورد نظرش طی کند، به هیچ وجه ایده آل نیست .
اجازه بدهید با یک مثال ساده این مطلب را تشریح کنیم .فرض کنید یک وبلاگ دارید و کاربر نیاز دارد مطلب دو سال پیش را پیدا کند، اگر به درستی ساختار لینک ها را پیاده سازی نکرده باشید، کاربر باید مدام صفحات را جستجو کند تا به مطلب برسد ولی اگر از دسته بندی ها و زیر دسته های مناسب استفاده کرده باشید، کاربر می تواند با چند کلیک ساده به مطلب برسد .
۲- لینک ها باید به صورتی باشند که کاربر بتواند پیوستگی مطالب را در آن ها احساس کند
اگر لینکی درون وب سایت شما وجود داشته باشد که کاربر هرگز از آن استفاده نکرده باشد، این اصلا معنای خوبی برای شما و همچنین گوگل نخواهد داشت .زیرا به این معنی بوده است که کاربر نتوانسته مطلب مورد نظرش را در آن لینک پیدا کند .
۳- در وب سایت اصلا نباید صفحاتی داشته باشیم که محتوای آن ها یکسان باشد و همچنین نباید لینک هایی داشته باشیم که با عنوان یکسان، به دو مطلب مجزا اشاره کنند.
به عنوان مثال اگر دو لینک داریم که عنوان آن ها یکسان است ولی به دو صفحه مجزا اشاره می کنند ، این اتفاق مطلوبی نیست .باید این لینک ها و صفحات به صورت مطلوبی بهینه سازی و اصلاح شوند .

۴- از مواردی مانند UGC “و rel=”nofollow کمتر استفاده کنید ، آن ها هیچ کمکی به بهبود رتبه سایت شما نخواهند کرد.
” یکی از راه های کلاسیکی بود که برای بهبود رتبه سایت در گذشته استفاده می شد اما امروز اصلا استفاده از Rel=”nofollow آن هم برای این منظور را به شما پیشنهاد نمی کنیم .
بهترین راهی که برای بهبود ساختار لینک های داخلی به شما پیشنهاد می کنم این است که به روابط بین لینک ها و صفحات توجه ویژه ای داشته باشید و روی این بخش کار کنید.
۵- مطالبی که از نظر محتوایی ارزشمند نیستند و یا ارتباطی با سایر مطالب سایت ندارند را حذف کنید و مطالبی را به سایت اضافه کنید که کاربر خواستار دنبال کردن آن ها باشد .این کار به شما کمک بسیاری خواهد کرد .
۶- اصلا نباید صفحه ای داشته باشید که به سایر صفحات لینک نشده باشد .همه صفحات باید به صورت مناسبی به صفحات مرتبط لینک ۶ داشته باشند و همچنین در آن صفحات هم لینکی به صفحه ی مورد نظر وجود داشته باشد .این کار برای بازدیدکنندگان و همچنین گوگل بسیار اهمیت خواهد داشت .
اگر به این نکات توجه کنید و آن ها را در سایت خودتان پیاده سازی کنید، می توانید ارزیابی دقیق و مناسبی از لینک های داخلی داشته باشید و آن ها را به صورت موثری بهینه کنید و به این ترتیب در بهبود سئوی سایت خودتان گام موثری بردارید .

no avatar
toolek
شرکت عصر پیشرو سیستم افق ماندگار (تولک) در سال 1396 با هدف تولید و انتشار محتوای با کیفیت آموزشی و همچنین آشنایی جامعه با فضای کسب و کار در فضای مجازی ایجاد شده و امید داریم بتوانیم با راه کارهای نوین و استفاده از پتانسیل فضای مجازی ایجاد فرصت کنیم برای افرادی که خواهان پیشرفت خود و کشورشان هستند. ما کمک کردن به فضای کسب و کار مجازی را رسالت خودمان می دانیم و تمام استعداد ,ذوق و تخصص خود را وقف ایده های نو در کشور میکنیم.به امید روزهای خوب...