با این نکات در PHP حرفه‌ای شو | نکات مهم در یادگیری پی اچ پی | تولک

با این نکات در PHP حرفه‌ای شو | نکات مهم در یادگیری پی اچ پی

0
  • mozhgan amiri
  • 0
  • 27 فروردین 1399
با این نکات در PHP حرفه‌ای شو | نکات مهم در یادگیری پی اچ پی

مقدمه نکات php

زبان‌های برنامه نویسی زیادی برای آموزش و استفاده وجود دارند؛ اما در این میان PHP یک زبان معروف و شناخته شده است. اگر در بازار کار به دنبال فرصت شغلی باشید، احتمالا متوجه شده‌اید که فرصت‌های زیادی برای کسانی که PHP می‌دانند وجود دارد. به همین دلیل آموزش PHP برای افراد جویای کار از اهمیت بالایی برخوردار است. در این مقاله قرار است همه چیز را درباره این زبان بگوییم و شما را از کاربردهای آن نیز مطلع کنیم.

PHP چیست؟ | آموزش PHP

PHP یک زبان برنامه نویسی سمت سرور است که از آن برای توسعه وبسایت‌های استاتیک، داینامیک و یا وب اپلیکیشن‌ها استفاده می‌شود. همچنین لازم است بدانید که از PHP برای بسیاری از سایت‌های جهانی استفاده می‌شود و بنابراین کاربردی جهانی دارد. به علاوه، این زبان اوپن سورس بوده و برای استفاده از آن نیازی به پرداخت مبلغ نیست.

چرا باید از زبان PHP استفاده کنیم؟

با این نکات در PHP حرفه‌ای شو | نکات مهم در یادگیری پی اچ پی

با این نکات در PHP حرفه‌ای شو | نکات مهم در یادگیری پی اچ پی

همانطور که گفته شد، زبان‌های برنامه نویسی زیادی برای انتخاب وجود دارند. بنابراین شاید برایتان سوال شده باشد که چرا باید از PHP استفاده کنیم و چرا آموزش PHP ضروری است. در ادامه دلایل این امر را بخوانید:

  • PHP به صورت منبع باز و رایگان است.
  • یادگیری php از سایر زبان‌ها مانند ASP، JSP و… ساده‌تر و سریع‌تر است.
  • جامعه مستندات بزرگی دارد.
  • بیشتر سرویس‌های میزبانی وب به طور پیشفرض از PHP پشتیبانی می‌کنند. برخلاف زبان‌های دیگر مانند ASP که به IIS احتیاج دارند. این امر PHP را تبدیل به یک انتخاب مقرون به صرفه می‌کند.
  • PHP به طور منظم به‌روز می‌شود تا با آخرین ترندهای فناوری هماهنگ باشد.
  • مزیت دیگری که PHP ارائه می‌کند آن است که یک زبان برنامه نویسی سمت سرور است. این امر بدان معنا است که شما باید فقط آن را روی سرور نصب کرده و رایانه‌های مشتری که از منابع سرور درخواست می‌کنند، نیازی به نصب PHP ندارند؛ تنها یک مرورگر وب کافی است.

چیزهایی که باید برای بهتر شدن عملکردتان در PHP بدانید

از توابع و کلاس‌های PHP Core استفاده کنید

اگر قصد انجام کاری را دارید که نسبتا معمولی است، احتمالا می‌توانید یک کلاس یا تابع در PHP پیدا کنید که آن کار را بدون نیاز به نوشتن کد اضافی انجام دهد. همیشه پیش از نوشتن توابع، راهنمای PHP را مطالعه کنید. برای مثال به جای اینکه تابعی برای حذف فضای سفید در ابتدا و انتهای رشته بنویسید، می‌توانید از تابع trim() استفاده کنید.

یک فایل پیکربندی ایجاد کنید

به جای اینکه تنظیمات پیکربندی بانک اطلاعاتی خود را در همه جا پراکنده کنید، می‌توانید فقط یک فایل اصلی که شامل تنظیمات آن است، ایجاد کرده و سپس آن را در اسکریپت‌های PHP خود بگنجانید. اگر بعدا نیاز به تغییر جزئیات داشتید، این امکان را دارید که فقط روی یک فایل کار کنید. این کار همچنین در مواردی که شما نیاز به استفاده از ثابت‌ها و توابع دیگر در سراسر چندین اسکریپت دارید، بسیار مفید است.

بگذارید گزارش خطا در مرحله توسعه فعال باشد

هنگام ساخت یک برنامه، error_reporting  و display_errors  را روشن کنید تا به سرعت تشخیص دهید خطاها از کجا می‌آیند.

بیش از حد کامنت نگذارید

ایجاد مستندسازی در کد از طریق نوشتن کامنت عملی بسیار خوب است. اما آیا نوشتن کامنت برای هر خط ضروری است؟ احتمالا نه. برای قسمت‌های پیچیده کد خود کامنت بنویسید تا در هنگام مرور دوباره آن، به سرعت به یاد بیاورید که معنای آن چیست. اما برای موارد ساده‌ای مانند اتصال به SQL کامنتی نگذارید. در بسیاری از مواقع با نوشتن کد خوب، می‌توان درک کرد که کار آن چیست.

کدهای موردعلاقه خود را در دسترس نگه دارید

شما در طول کدنویسی حرفه‌ای خود، برای بسیاری از موارد مشابه کد می‌نویسید در دسترس نگه داشتن این کدها به شما کمک می‌کند صرفه جویی زیادی در زمان خود داشته باشید. در هنگام آموزش PHP می‌توانید برخی از کدهای مهم را نیز در دسترس خود نگه دارید تا بعدا از آنها استفاده کنید. لازم به ذکر است که برای نگه داشتن کدها، چندین برنامه وجود دارد.

برای صرفه جویی در زمان از ویرایشگر مناسبی استفاده کنید

ویرایشگر جایی است که بیشتر زمان خود را در آن صرف می‌کنید، بنابراین به چیزی نیاز دارید که به شما در صرفه جویی وقتتان کمک کند. هایلایت کردن نحو ضروری بوده و چیزی است که قطعا به عنوان یک ویژگی نرم افزاری باید به دنبال آن باشید. ابزار اشکال زدایی داخلی نیز از جمله مواردی است که باید در یک ویرایشگر وجود داشته باشد. به طور حتم چنین ویژگی‌هایی می‌توانند در صرفه جویی در زمان کمک زیادی داشته باشند. phpDesigner یک نمونه‌ ویرایشگر PHP است.

با مستندات و خواندن آموزش‌های آنلاین، وقت بگذارید تا با ویژگی‌های ویرایشگر کد خود آشنا شوید. اندکی وقت گذاشتن در این کار، می‌تواند کدگذاری شما را ساده‌تر کند.

از یک فریم ورک PHP استفاده کنید

با این نکات در PHP حرفه‌ای شو | نکات مهم در یادگیری پی اچ پی

با این نکات در PHP حرفه‌ای شو | نکات مهم در یادگیری پی اچ پی

استفاده از فریم ورک می‌تواند کمک زیادی برای شما به همراه داشته باشد. برای درک اینکه فریم ورک چطور کار می‌کند، در ابتدا کمی تلاش لازم است و فرایند یادگیری شما کند خواهد بود. همچنین لازم است چیزهای زیادی را بخوانید تا با چگونگی عملکرد API فریم ورک آشنا شوید.

اما در نهایت از مزیت بهره‌وری شگفت انگیز برخوردار خواهید شد. استفاده از یک فریم ورک، شما را وادار می‌کند از الگوهای توسعه وب بهتری استفاده کنید که احتمالا هم اکنون این کار را انجام نمی‌دهید. بنابراین در کنار آموزش PHP ، نحوه کار با فریم ورک و خواندن اطلاعاتی درباره آن نیز ضروری به نظر می‌‍‌رسد. فریم ورک یک پلفترم استاندارد شده برای برای ساخت وب اپلیکیشن به شما خواهد داد.

با دیگر توسعه دهندگان ارتباط برقرار کنید

شما همه چیز را درباره PHP نمی‌دانید و حتی اگر فکر می‌کنید که می‌دانید، هزاران نفر دیگر هستند که می‌دانند چطور کاری را به روش بهتری انجام دهند. به یک انجمن PHP بپیوندید؛ با ارتباط با سایر توسعه دهندگان، روش‌های بهتری برای انجام کارهایی که در حال حاضر انجام می‌دهید خواهید یافت. با این کار شما می‌توانید آموزش PHP را با روشی ساده طی کنید.

نتیجه گیری

آموزش PHP وقتی ساده‌تر می‌شود که کمی با طراحی وب آشنایی داشته باشید. با این حال، همیشه می‌توانید از صفر شروع کنید و به جاهای خوبی برسید. بنابراین اگر قصد دارید با PHP کار خود را شروع کنید، توصیه می‌کنیم موارد بیان شده در این مطلب را جدی بگیرید تا امکان پیشرفت در این کار را برای خود سریع‌تر کنید.

no avatar
mozhgan amiri