چگونه توضیحات متنی مناسب برای محصولاتمان بنویسیم؟ | تولک

چگونه توضیحات متنی مناسب برای محصولاتمان بنویسیم؟

0
  • mahsa yazdani
  • 0
  • 30 تیر 1399
توضیحات متنی مناست محصول

توضیحات محصول در هر فروش اینترنتی برگ برنده‌ای است که گاها از قدرت مانور بالای آن چشم پوشی می‌شود. وقتی نگاهی کلی در مسیر فروش محصولات بسیاری از فروشگاه‌های اینترنتی بیاندازید، کاملاً متوجه خواهید شد که گویا همت جدی در نوشتن توضیحی در باب آشنایی با محصول وجود ندارد. چرا؟! آیا واقعاً این طور تجسم می‌شود که مخاطب در فروشگاه اینترنتی نگرش کاملی از محصول دارد و تنها برای خرید کردن در آنجا حاضر شده است؟

اما واقعیت چیز دیگری است! تقریبا تمام مخاطبان از دنیای اینترنت کسب اطلاعات را می‌خواهند. اینکه قصد خرید کالای خاصی را داشته باشند و قبل از اقدام جدی برای حضور در بازارهای فروش، سطح آگاهی مطلوبی از آن محصول در فضای اینترنت کسب نمایند.

با درک این واقعیت، توضیحات محصول تبدیل به جریانی قدرتمند در تعامل با مخاطب که احتمالاً خریدار نیز می‌باشد، خواهد شد؛ اما نوشتن توضیح برای فروشگاه اینترنتی تابع چه قواعدی است؟ با ما همراه باشید تا به نکاتی کلیدی در این امر اشاره داشته باشیم.

توضیحات محصول تا چه اندازه اهمیت دارد؟

مردم هر جا خوش حوصله باشند، در فضای اینترنت کم حوصله می‌شوند. کافی است اندکی احساس خستگی از محتوا در فضای اینترنت داشته باشند، خیلی سریع آن فضا را ترک کرده و به آسانی خودشان را در محیطی دیگر پیدا خواهند کرد. به این ترتیب، گویا بسیاری از مردم عادی علاقه‌ای به خواندن توضیحات طولانی در فضای مجازی ندارند. پس چرا باید توضیحات محصول را جدی بگیریم؟

چون همین مردم کم حوصله خیلی هم علاقه ندارند تا در خیل سایت‌های اینترنتی دنبال کالای مورد نظر خودشان باشند. آنها غالباً در اولین و شاید دومین نتیجه جستجوی گوگل هدف خود را پیدا می‌کنند. در این بین، کافیست شما در زاویه دید چنین افراد کم حوصله‌ا‌ی قرار بگیرید. توضیحات محصول در گام اول باعث ارتقای رتبه گوگل در سایت شما خواهد شد. موضوعی که باعث هر چه بیشتر دیده شدن شما می‌شود.

لکن هوش مصنوعی گوگل همه چیز نیست. به هر حال مخاطب برای خرید اینترنتی، فضای مجازی را مرجع اطلاعاتی می‌داند و می‌خواهد در این فضا همراه با یک سطح آگاهی کامل در اعتمادی شایسته خریدی را انجام داده باشد. پس لازم است تا رویکرد خود را در نوشتن توضیحات محصول، متوجه این اعتمادسازی نیز کرده باشیم. برای اینکار باید به جنبه‌های متعددی بپردازیم. مباحثی مانند:

  • ایجاد تعامل با مخاطب، اعتمادآفرین است:

در مقام یک فروشگاه اینترنتی، وقتی می‌توانید کالایی را به مشتریان خود بفروشید که در وی حس اعتماد را برانگیخته باشید. مراد از اعتماد فقط ایجاد یک جریان امن مالی نیست؛ بلکه اعتماد مخاطب شامل نکاتی مانند داشتن اطمینان از سطح تسلط شما در امر فروش نیز می‌باشد.

یک فروشگاه اینترنتی باید خودش را مرجع اطلاعاتی در چیزی که می‌فروشد، نشان بدهد و نوشتن توضیح برای فروشگاه اینترنتی اولین گام در اثبات این مهارت است. نوشتن توضیحات محصول در فضایی خلاقانه و البته دقیق، قدم اولی است برای ایجاد یک تعامل ادامه‌دار با مخاطبانی که فروشگاه اینترنتی را به عنوان یک محیط مطمئن برای کسب اطلاعاتی مفید دنبال می‌کنند.

  • اندازه متن باید مخاطب را نگه دارد:

برخی از سایت‌های فروشگاهی در نگارش توضیحات محصول افراط می‌کنند. گویا از آن سوی بام افتاده‌اند. این فروشگاه‌ها گاها برای یک محصول ساده با کمترین جزئیات، چندین صفحه محتوا تولید می‌کنند. آن هم برای مخاطبی که اصلاً حوصله خواندن متن‌های طولانی را ندارد.

مخاطب تا زمانی که احساس می‌کند متن در تشریح محصول می‌تواند اطلاعات مفیدی در اختیارش بگذارد، همراه آن خواهد شد. در غیر این صورت، اگر با مطلبی طولانی مواجه باشد که خیلی سخت اطلاعات محصول را ارائه می‌کند، قطعاً آن کشش لازم را برای ماندن در آن فضا نخواهد داشت. با این رویکرد، تشریح محصول باید اندازه‌ای در حد ویژگی‌های ریز و درشت محصول داشته باشد. به اندازه کافی بلند که تمام ویژگی‌های آن را تشریح کند و به اندازه کافی کوتاه تا حوصله مخاطب را نابود نسازد.

  • هر چه مقدمه طولانی‌تر، از دست رفتن هیجان مخاطب بیشتر:

مقدمه چینی در نگارش متون ادبی، اقتصادی، سیاسی و حتی اجتماعی جریان پسندیده و کاملاً حرفه‌ای است؛ اما در توضیح محصول خیلی کارآمد نمی‌باشد؛ چرا که در یک متن ادبی تا سیاسی و… مخاطب دقیقاً نمی‌داند با چه جریان اطلاعاتی مواجه است. برای این است که در مقدمه قصد آماده سازی خود برای ورود در اصل محتوا را دارد. اما در نوشتن از محصول، مخاطب از قبل می‌داند که با چه جریان اطلاعاتی مواجه است. از این رو، مقدمه طولانی که عاری از هر گونه اطلاعات مفید و دسته اول است، هیجان حضور وی در فضای متن را زایل می‌کند.

در نوشتن توضیح برای فروشگاه اینترنتی دقت کنید که باید در همان چند جمله اول اطلاعات کلیدی و مهمی را برای مخاطب تدارک دیده باشید. مخاطبی که پس از خواندن چند پاراگراف همچنان در هیجان کسب اطلاعات مانده است، قطعاً علاقه‌ای به ادامه آن محتوای خالی از هیجان را نخواهد داشت.

  • اینترنت دنیای اطلاعات کوتاه‌شده است:

چه خوب باشد یا بد، دنیای اینترنت یک فضای کاملا سطحی از اطلاعات گوناگون است. برای همین است که اصولاً دانش اینترنتی را به عنوان یک مرجع کامل علمی قبول ندارند. مثلا می‌گویند کتاب بخوانید، چرا که اینترنت برای شما اطلاعات عمیقی نخواهد داشت.

این یک واقعیت است که اینترنت برای رسیدن به مفاهیم عمیق، علمی نیست. یک ابزار ساده اما بزرگ اطلاعاتی است که می‌خواهد در کوتاه‌ترین زمان ممکن اطلاعاتی کارآمد را منتقل کرده باشد. لذا بهتر است در نوشتن درباره محصول همراه با ماهیت ذاتی دنیای اینترنت باشید. کوتاه بگویید، از جملات کوتاه و ساده استفاده کنید، پاراگراف‌های کوتاه را در متن بگنجانید. در یک کلام، کاملا ساده و مختصر باشید.

  • اطلاعات مفیدی تنظیم کرده باشید:

در نظر داشته باشید که طیف گسترده‌ای از مخاطبان در فضای اینترنتی با هدف کسب اطلاعات هستند. به این دلیل در هنگام خرید به هر آنکه اطلاعات کامل‌تری در اختیار او بگذارد، اعتماد می‌کنند. از این رو، لازم است تا در نوشتن توضیح برای فروشگاه اینترنتی سطح کاملی از اطلاعات را پوشش داده باشید.

پس بهتر است قبل از نگارش درباره محصول، مطالعه کافی از آنچه می‌نویسید داشته باشید. این مطالعات می‌تواند جنبه‌هایی فراتر از مشخصه‌های فنی و یا ظاهری محصول را شامل شود. مثلاً اگر درباره یک گوشی هوشمند می‌نویسید، باید تسلط کاملی بر تمام جنبه‌های تخصصی در دنیای گوشی‌های هوشمند داشته باشید. آنگاه می‌توانید برای فلان مشخصه حاضر و البته برجسته در گوشی هدف، متن کاملاً تخصصی با یک زبان انتقادی عالی نگارش کنید.

به این ترتیب، اگر در یک حوزه خاص مشغول نگارش توضیحات محصول هستید، بهتر است در آن حوزه استاد کاملی هم باشید و از سیر تا پیاز هر آنچه در آنجا مهم است، اطلاعات کافی را کسب کرده باشید.

اصول روانشناسی فروش در معرفی محصول را جدی بگیرید!

چگونه توضیحات متنی مناسب برای محصولاتمان بنویسیم؟

چگونه توضیحات متنی مناسب برای محصولاتمان بنویسیم؟

هر محصولی مخاطب خاص خودش را دارد. مثلاً نجارها و یا باغبان‌های کارکشته در جستجوی خرید یک اره موتوری هستند. در این بین، به ندرت یک دختر نوجوان در فضای فروشگاه اینترنتی در تکاپوی کسب اطلاعات درباره یک اره موتوری خواهد بود. عکس این ماجرا نیز قابل تصور است. از این رو، معرفی محصول باید متوجه خواسته‌های مشتریان، نیازهای اطلاعاتی آنها، زبان گفتگوی آنها و… باشد.

یک مخاطب زمانیکه توانسته است با نحوه نگارش متن ارتباط برقرار کند، این احساس را خواهد داشت که در آن سوی ماجرا نویسنده مقاله و در امتداد آن صاحب سایت فروشگاه اینترنتی کاملاً متوجه خواسته‌ها و نیازهای او بوده و قادرند تا تمام جنبه‌های حرفه‌ای در کار او را پوشش بدهند.

نوشتن توضیح برای فروشگاه اینترنتی بستری است که می‌تواند یک تعامل هدفمند را میان مخاطب تا فروشگاه اینترنتی ایجاد کند؛ البته هر فروشگاه، سمت و سوی خود را دارد و محصولات خاص خود را عرضه می‌کند. لذا با تمام توضیحاتی که دادیم، در نهایت لازم است تا در یک بستر آزمون و خطا، سمت و سوی نگارش توضیحات محصول در فروشگاه اینترنتی خود را تدوین نمایید. به هر حال هر فروشگاهی از یک تیپ محصول، انواع گوناگون از آن را می‌فروشد. لذا اگر در نگارش متن متوجه بازخورد مخاطبان خود باشد، می‌تواند در ادامه برای تکمیل توضیحات دیگر محصولات مشابه نیز هوشمندانه‌تر قدم بردارد.

no avatar
mahsa yazdani
دانشجوی کارشناسی ارشد شبکه نویسنده ,گرافیست و علاقه مند به فضای وب فارسی