لاراول 7 منتشر شد! بررسی تاریخچه لاراول و تغییرات آن در تمامی ورژن‌ها | تولک

لاراول 7 منتشر شد! بررسی تاریخچه لاراول و تغییرات آن در تمامی ورژن‌ها

0
 • mozhgan amiri
 • 0
 • 20 اسفند 1398
لاراول 7 منتشر شد! بررسی تاریخچه لاراول و تغییرات آن در تمامی ورژن‌ها

مقدمه تاریخچه لاراول

لاراول فریم ورک زبان php است که از آن برای توسعه وب اپلیکیشن استفاده می‌شود. این فریم ورک در واقع کار نوشتن برنامه‌های تحت وب با زبان php را ساده‌تر می‌کند و این امر از دلایل مهم محبوبیت آن به شمار می‌رود. اولین بار این فریم ورک را در سال 2011 به برنامه نویسان معرفی کردند و پس از آن نیز طی نسخه‌های مختلف تغییرات زیادی روی آن صورت گرفت. در این مطلب قرار است تاریخچه لاراول را بررسی کرده و تغییرات آن در تمامی ورژن‌ها را بیان کنیم.

لاراول 1

همانطور که گفته شد، اولین نسخه لاراول در سال 2011 عرضه شد که مکانیزم‌هایی مانند model، session، view و مسیریابی را ارائه می‌کرد. این نسخه در ابتدا آزمایشی بود و پس از یک ماه نسخه کامل نیز عرضه شد. لازم به ذکر است که عدم وجود کنترلر در این نسخه، سبب شد حالت چارچوب واقعی MVC را از دست دهد. در ادامه می‌توانید بقیه تاریخچه لاراول را بخوانید.

لاراول 2 | تاریخچه لاراول

نسخه دوم لاراول با بهینه سازی‌های زیادی در سپتامبر 2011 عرضه شد. مهم‌ترین تغییر این نسخه، اضافه شدن کنترلر به آن بود که این امر سبب می‌شد لاراول را به طور رسمی به عنوان یک فریم ورک MVC بشناسند. یکی دیگر از تغییرات این نسخه نیز، اضافه شدن سیستم قالب بندی blade  است. به علاوه در لاراول 2 استفاده از پکیج‌ها به طور کامل از بین رفت.

لاراول 3 | تاریخچه لاراول

لاراول 3 که در فوریه 2012 منتشر شد، از ویژگی مهم واسط خط فرمان بهره می‌برد؛ این واسط با نام artisan شناخته می‌شد. برخی از ویژگی‌های دیگری که سبب افزایش محبوبیت لاراول شدند، عبارتند از: پشتیبانی داخلی از مدیریت سیستم بانک اطلاعاتی، مهاجرت پایگاه داده، لایه‌های بانک اطلاعاتی، پشتیبانی از رویدادها و سیستم پکیجینگ به نام bundle. ادامه تاریخچه لاراول را نیز بخوانید.

لاراول 4 | تاریخچه لاراول

این نسخه در می سال 2013 و هنگامی عرضه شد که لاراول محبوبیت خوبی بین کاربران دست و پا کرده بود. این نسخه بر پایه کدهای illuminate بود و مجددا به صورت کامل بازنویسی شده بود. برخی از تغییرات این نسخه عبارتند از: قرار گرفتن امکانات migrate به طور جداگانه در کامپوزر، ارسال به ایمیل به چند شیوه متفاوت و پشتیبانی از حذف شدن با تاخیر رکوردهای بانک اطلاعاتی به عنوان soft delection.

در این نسخه همچنین با استفاده از مدیریت بسته‌ها، امکانی فراهم شده بود تا کاربران بتوانند از بسته‌ها و کامپوننت‌های متعددی که برنامه نویسان php در سراسر دنیا آنها را نوشته بودند، استفاده کنند.

لاراول 5 | تاریخچه لاراول 5

این نسخه در فوریه سال 2015 با تغییر نسخه 4.3، لاراول 5 منتشر شد. نسخه 5 قابلیت‌هایی همچون برنامه ریزی برای اجرای وظایف از طریق بسته‌ای به نام scheduler، بهینه سازی بسته‌های assets به وسیله elixir، ساده شدن عملیات احراز هویت به وسیله بسته socialite و ارائه ساختار درختی برای توسعه برنامه ارائه شد.

پس از آن نسخه‌های مختلفی از لاراول 5 عرضه شد که در ادامه به تغییرات آنها و تاریخچه لاراول 5 می‌پردازیم:

 لاراول 5.1

در این نسخه باگ‌های زیادی رفع شدند و ویژگی‌هایی نیز به این نسخه اضافه شدند. مهم‌ترین ویژگی آن یک نسخه با پشتیبان طولانی مدت یا LTS بود. در این نسخه امکان پشتیبانی رفع مشکلات تا دو سال و پشتیبانی امنیتی تا سه سال  وجود داشت.

لاراول 5.2

در این نسخه تغییرات بسیار کمی اعمال شده بود.

لاراول 5.3

این نسخه دارای پشتیبانی 6 ماهه برای رفع مشکلات و پشتیبانی یک ساله برای مشکلات امنیتی بود. علاوه بر آن، نسخه 5.3 ویژگی‌هایی داشت که یکی از مهم‌ترین‌هایش تمرکز بر بهبود سرعت توسعه برای برنامه نویسان با ایجاد بهبودهای خلاقانه برای کارهای رایج بود. این نسخه در اوت 2016 عرضه شد.

لاراول 5.4

این نسخه در ژانویه 2017 عرضه شد و ویژگی‌های جدید را در خود داشت. این ویژگی‌ها عبارتند از: laravel dusk، laravel mix، blade omponents and slots، markdown emails، automatic facades، بهبود مسیر یا route و… .

لاراول 5.5

این نسخه در آگوست 2017 منتشر شد و این نسخه را نیز با پشتیبانی طولانی مدت و به صورت LTS منتشر کردند. این نسخه قابلیت پشتیبانی برای رفع مشکلات تا دو سال و پشتیبانی برای رفع مشکلات امنیتی تا سه سال را فراهم آورده است. در ادامه به برخی از ویژگی‌های دیگر این نسخه و تاریخچه لاراول نسخه 5.5 اشاره خواهیم کرد:

 • ویژگی laravel package auto-discovery: نصب پکیج در گذشته با سختی همراه بود و به همین علت برخی از افراد به علت عدم آگاهی از روند آن، به طور کامل از آن صرف نظر می‌کردند. اما با این ویژگی، لاراول به صورت خودکار این کار را انجام می‌دهد.
 • در این نسخه تنها امکان استفاده از ورژن‌های بالاتر php وجود دارد که این امر سبب افزایش سرعت و استفاده بهینه از منابع خواهد شد.
 • دستور blade-if: این دستور در این نسخه اضافه شد و در بحث دستورات شرطی if در viewها، کار ساده‌تر شده و امکان نوشتن شروط بیشتری نیز وحود دارد.
 • Custom validator rules: امکان اعتبار سنجی روی فیلدها در این نسخه پیشرفته‌تر شده و همچنین قابلیت تعریف قوانین جدید نیز وجود دارد.
 • دستور migrate-fresh: این دستور برای حذف جداول اطلاعاتی بهبود یافت و علاوه بر rollback، امکان حذف جداول را نیز فراهم می‌آورد.

در این نسخه همچنین دستورات دیگری نیز توسعه یافتند و لاراول در فرونت اند قدرتمندتر شد.

لاراول 6 | تاریخچه لاراول 6

لاراول 6 به صورت LTS با پشتیبانی بلندمدت منتشر شد. این نسخه را می‌توان به صورت رایگان تهیه و از آن استفاده کرد. لاراول 6 با laravel vapor سازگاری داشته و در موارد زیر نیز با بهبود مواجه بوده است:

 • Authorization responses
 • Job middlewear
 • Lazy collections
 • Sub-query improvments

از دیگر ویژگی‌های لاراول 6 می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

استفاده از سیستم شماره گذاری semantic versioning

از نسخه 6 به بعد قرار است شماره گذاری نسخه‌های مختلف لاراول با سیستم نام برده انجام شود. این سیستم سبب می‌شود که لاراول با نسخه‌های مختلف پکیج‌های دیگر سازگاری داشته باشد. لازم به ذکر است که با این سیستم، چرخه انتشار لاراول تغییری نخواهد داشت.

صفحه خطای جدید به نام ignition

این صفحه یک صفحه خطاگیری جدید است که به صورت اپن سورس بوده و با صفحه‌های قبلی متفاوت است.

بهتر شدن احراز هویت کاربران

نمایش پیام‌های اختصاصی به کاربرانی که می‌خواستند عمل احراز هویت انجام دهند، در نسخه‌های قبلی مشکل بود. اما در این نسخه gate-inspect معرفی شده است که در واقع متدی برای کمک به احراز هویت است.

 Job middlewear

این ویژگی جدید، وظیفه مدیریت درخواست‌ها درون میدلورها را بر عهده دارد.

علاوه بر موارد ذکر شده، این نسخه تغییرات دیگری را نیز شامل می‌شد که به عنوان تاریخچه لاراول 6  می‌توانید درباره آنها بخوانید.

لاراول 7

لاراول 7 منتشر شد! بررسی تاریخچه لاراول و تغییرات آن در تمامی ورژن‌ها

لاراول 7 منتشر شد! بررسی تاریخچه لاراول و تغییرات آن در تمامی ورژن‌ها

همانطور که گفته شد، لاراول 6 با تغییرات زیادی همراه بود. حالا نیز لاراول 7 عرضه شد تا نسخه 6 بهبود و ارتقا یابد. این نسخه ویژگی‌های بسیار زیادی را در خود دارد که می‌تواند برای کاربران بسیار مفید باشد. در ادامه به ویژگی‌های لاراول 7 اشاره خواهیم کرد:

نسخه بندی معنایی لاراول

از نسخه 6 به بعد، نسخه بندی معنای ارائه شد که در آن هر شش ماه یکبار نسخه‌ای از لاراول عرضه می‌شود. این نسخه‌ها اگرچه تغییرات بسیار بزرگی ندارند، اما تغییراتی کوچک و کاربردی را به همراه دارند.

سیستم احراز هویت laravel airlock

این سیستم، سیستمی سبک است که برای احراز هویت در اپلیکیشن‌های تک صفحه‌ای، اپلیکیشن‌های موبایل و رابط‌های نرم افزاری توکن بیس مورد استفاده قرار می‌گیرد. این سیستم به هر کاربر اجازه می‌دهد چندین توکن برای حساب خود ایجاد کرده و شما می‌توانید از هر توکن برای اجازه دادن به بخشی از برنامه استفاده کنید.

Custom eloquent casts

لاراول دارای تنوع زیادی از کست تایپ‌ها است و در نسخه جدید این امکان وجود دارد که کست تایپ خود را به صورت سفارشی تعریف کنید.

بهبود کامپوننت blade | تاریخچه لاراول

ارتقا و بهبود کامپوننت blade از ویژگی‌های جدید نسخه 7 لاراول است. با استفاده از این ویژگی می‌توان کامپوننت‌هایی سفارشی را برای استفاده در فایل‌های view نوشت و حالا ممکن است کامپوننت‌های شما داده‌هایی را بپذیرند. همه ویژگی‌ها و متدهای تعریف شده در کلاس به صورت خودکار در فایل ویو کامپوننت در دسترس هستند و نیازی به فرستادن اطلاعات به فایل ویو نیست.

http client

لاراول در این نسخه از نسخه ساده‌تری از پکیج guzzle استفاده کرده است. این کار سبب کاهش حجم عظیمی از کدها شده و باعث خوانایی کدهایی که به درخواست‌های http مربوط هستند نیز می‌شود.

عملیات‌های fluent string

در نسخه‌های قبلی مشکلاتی برای کار با رشته‌ها وجود داشت. برای مثال اگر می‌خواستید روی رشته چندین متد را پیاده سازی کنید، امکان بالا رفتن حجم کدها وجود داشت. اما در نسخه جدید، ویژگی نام برده مطرح شد. با استفاده از این کلاس می‌توان رشته را به صورت زنجیروار مدیریت کرد. با فراخوانی این کلاس، رشته ورودی شما به صورت یک شی تبدیل شده و از متدهای زیادی نیز برای کار با رشته‌ها پشتیبانی می‌نماید.

ویژگی‌های دیگر لاراول 7

از ویژگی‌های دیگر این نسخه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بهبود route model binding
 • Multiple mail drivers
 • افزایش سرعت route با استفاده از کش
 • پشتیبانی از cors
 • Query ime casts
 • بهبود my sql 8 + database queue
 • دستور artisan test
 • بهبود قالب markdown mail
 • Stub customization
 • تنظیمات queue maxExeptions

نتیجه گیری

نسخه 6 لاراول با تغییرات زیادی همراه بود و این امر سبب بالاتر رفتن محبوبیت آن شد. لاراول 7 از تغییرات اندک اما کاربردی بهرمند شد که کار توسعه دهندگان را راحت‌تر کرده و کارایی را نیز بالاتر برده است. در این مطلب همچنین به تاریخچه لاراول از ابتدا اشاره شد که با خواندن آن متوجه سیر تکاملی آن شدید.

حالا نوبت شما است که به ما بگویید از کدام نسخه‌های لاراول استفاده کرده‌اید؟ آیا از لاراول 7 رضایت داشتید؟ نظر خود را درباره این فریم ورک برایمان بنویسید.

به محض منتشر شدن ورژن 7 لاراول تولک شروع به ضبط آموزشی در این باره گرفته است.شما می توانید همین الان دانش خود را در مورد لاراول 7 تکمیل کنید با کلیک روی آموزش لاراول 7 می توانید این آموزش را پس از ثبت نام بصورت رایگان شروع کنید

 

no avatar
mozhgan amiri