اصول تولید محتوای با کیفیت | چگونه و چطور بنویسیم تا ارزش خواندن داشته باشد؟ | تولک

اصول تولید محتوای با کیفیت | چگونه و چطور بنویسیم تا ارزش خواندن داشته باشد؟

2
  • mahsa yazdani
  • 0
  • 23 بهمن 1398

اصول نوشتن محتوای با کیفیت و نکات تولید محتوا، موضوعی داغ در تمام جهان است که هر روز، کسب‌وکارها و اشخاص بیشتری را جذب خود می‌کند. اصول نوشتن محتوای با کیفیت، ظرافت‌های خاصی با خود به همراه دارد. اجازه بدهید این موضوع را با طرح یک پرسش اساسی شروع کنیم.

مخاطب شما کیست؟

هدف شما در تولید محتوا، جلب توجه و جذب کدام یک می‌باشد؛ موتورهای جستجو یا مخاطبین واقعی؟ رسیدن به پاسخ صحیح این سوال، پایه‌ها و اصول نوشتن محتوای با کیفیت را تشکیل می‌دهند. در مباحثی که پیرامون نکات تولید محتوا مطرح شده‌ است، گاهاً کم و کاستی‌هایی وجود دارد که منطبق با استانداردها و آخرین به‌روزرسانی‌های موتورهای جستجو نیستند.

هم این و هم آن! هر دو را داشته باشید…

بگذارید از همین ابتدا، یک پاسخ کامل و جامع در مورد سوال فوق ارائه بدهیم. مخاطب شما در تولید محتوا، نه موتورهای جستجو و نه مخاطبین حقیقی، بلکه هر دوی اینها هستند. اگر در روند تولید محتوا، صرفاً به الگوریتم‌های موتورهای جستجو توجه کنید، بسیار احتمال دارد که مخاطبین واقعی را دلزده کنید. همچنین، در صورتی که توجه‌تان را معطوف به حال خوب مخاطبان حقیقی‌تان کرده باشید، ممکن است سرعت رشد رتبه‌تان در موتورهای جستجوگر با افت زیادی مواجه شود.

ایجاد تعادل و در نظر داشتن هر دو طرف معادله، یکی از پایه‌ای‌ترین اصول نوشتن محتوای با کیفیت است. نکات تولید محتوا که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت، نیز با در نظر داشتن این واقعیت همراه می‌باشد. برای بسیاری از کسانی که با اصول نگارش سئو آشنایی ندارند، نوید این را می‌دهیم که می‌توان با ارتقای مهارت‌های نویسندگی، طراحی گرافیک و نیز آشنایی با روند تغییر و تحولات الگوریتم‌های موتورهای جستجو، محتواهایی را به دست تولید سپرد که بیشترین کارآیی را دربر داشته باشند.

یک نصیحت خردمندانه؛ صبور باشید!

داشتن یک چشم‌انداز شفاف و معقولانه، می‌تواند تمام استراتژی‌ها و تلاش‌هایی که در راستای رشد سایت‌‌تان به کار می‌گیرید را تغییر دهد. هر وبگاهی که در بستر اینترنت متولد می‌شود، دقیقاً مثل کودک تازه‌متولدشده‌ای است که نیاز به مراقبت دارد.

همانطور که نمی‌توان با خوراندن غذای بیشتر به کودک، رشد او را سریع‌تر کرد، تولید انبوه محتوا نیز نمی‌تواند همچین نتیجه‌ای را برای سایت‌ها در پی داشته باشد. استفاده از مکمل‌ها و داروهای شیمیایی نیز کودک را بیمار خواهد کرد! بنابراین، بهتر است به فکر دور زدن موتورهای جستجو یا تقلب در رشد سایت‌تان نباشید.

نصیحت خردمندانه این است که تمام تلاش خود را برای به‌کار بردن اصول نوشتن محتوای با کیفیت به کار بگیرید، اما نگران Rank سایت خود نباشید. در صورتی که نکات تولید محتوا و اصول نگارش سئو را به درستی فرا گرفته باشید، با تولید محتوای ارزشمند برای مخاطبین واقعی خود، به زودی پاداش‌تان را از گوگل دریافت خواهید کرد.

نکات تولید محتوا و اصول نگارش سئو

نکات تولید محتوا و اصول نگارش سئو

بعد از مقدمه‌ مفصلی که داشتیم، حال به شرح نکات تولید محتوا و اصول نگارش سئو می‌پردازیم. چند نکته‌ای که در تیترهای بعدی مطالعه خواهید کرد، اصول نوشتن محتوای با کیفیت را تشکیل می‌دهند. این نکات، با در نظر گرفتن نیاز مخاطبین، اصول نگارش سئو و نیز روند منظم ارتقای رتبه در موتورهای جستجو نگاشته شده‌اند.

از محتوای کپی‌شده دوری کنید!

این مهم‌ترین نکته‌ای است که در اصول نگارش سئو وجود دارد. افراد کمی هستند که دلشان می‌خواهد لباس‌های دست دوم و کهنه بپوشند. به همین منوال، استفاده از محتوای دست دوم و کپی‌شده، مخاطبان‌تان را دور خواهد کرد. همچنین که یکی از اساسی‌ترین اصول نوشتن محتوای با کیفیت از نظر موتورهای جستجو، تازه بودن یا به اصطلاح Fresh بودن محتواهاست. از محتوای کپی شده دوری کنید، وگرنه سایت خود را بی ارزش خواهید کرد. هر چقدر هم که در کپی کردن حرفه‌ای باشید، نمی‌توانید از چنگ ربات‌های گوگل و دیگر موتورهای جستجو فرار کنید.

از عناصر بصری استفاده کنید!

ذهن انسان، تصاویر را بسیار بهتر از کلمات به خاطر می‌سپارد. عناصر بصری، قدرت الهام‌بخشی زیادی دارند که نه تنها باعث جلب توجه انسان می‌شوند، بلکه استفاده از آن‌ها در سایت، امتیازی مثبت از طرف موتورهای جستجو را در پی خواهد داشت. عناصر بصری در قالب‌های مختلفی قابل تعریف می‌باشند. یکی از محبوب‌ترین و پرکاربردترین محتواهای گرافیکی، اینفوگرافیک‌ها هستند. خوب است که در تولید محتوای سایت‌تان، مختصری از مقاله را در قالب یک اینفوگرافیک تهیه کنید. این ساده‌ترین نوع استفاده از عناصر بصری در تولید محتواست.

عناوین جذاب داشته باشید!

سرتیترهایی که در مقاله‌ها استفاده می‌شوند، هم در دید مخاطب و هم از نگاه ربات‌های جستجو از اهمیت زیادی برخوردارند. تگ‌هایی که با عناوین H1 تا H6 مشخص می‌شوند، هم در بخش‌بندی مقالات سایت و هم در منظم کردن ذهن مخاطب کاربرد دارند. علاوه بر این، یکی از مواردی که باعث گرفتن چراغ سبز از ربات‌های گوگل می‌گردد، همین سرتیترها می‌باشند. در انتخاب عنوان سرتیترهای خود، از عناوین جذاب استفاده کنید. این کار را انجام دهید و شاهد رشد ترافیکی سایت و افزایش مخاطبان خود باشید.

به دنبال هدف خاصی باشید!

محتواهایی که در سایت خود تولید می‌کنید، بایستی به دنبال هدف خاصی باشند. به کار گرفتن این تکنیک، احتیاج به کمی مهارت و تخصص دارد. در روند تولید محتوا، لازم است که یک یا چند هدف خاص برای خود تعریف کرده باشید. هدف شما از تولید محتوا دقیقاً چیست؟ فروش کالا یا خدمات، افزایش بازدید ترافیکی و استفاده از تبلیغات برای کسب درآمد، نوشتن در مورد زندگی‌تان بدون در نظر داشتن اهداف مالی، لینک کردن مخاطبان‌تان به کسب‌وکار سنتی‌تان یا … همگی می‌توانند به عنوان هدفی برای تولید محتوا باشند. بسیار مهم است که بتوانید هدف‌تان را با سبک‌وسیاق تولید محتوای خود همگام و همسو کنید.

سبک خاص خود را پیدا کنید!

لازم است تمام محتویاتی که در سایت‌تان منتشر می‌کنید، از سبک‌وسیاقی خاص پیروی کند. مثلاً در به کار بردن عناصر گرافیکی، از رنگ‌ها و المان‌های مشخص استفاده کنید. در لحن و ادبیات‌تان نیز، یکپارچگی را حفظ کنید. این را در نظر داشته باشید که مخاطبان شما، با سبک‌ خاص شما عجین خواهند شد. همچنین، این امتیاز مثبت از دید ربات‌های گوگل نیز پوشیده نخواهد بود و برای آن ارزش قائل خواهد بود.

کلمات کلیدی را جدی بگیرید؛ اما نه بیش از حد نیاز!

استفاده از کلمات کلیدی می‌تواند باعث رشد سایت شما در موتورهای جستجو شود. این عامل، یکی از عواملی است که ربات‌های جستجوگر گوگل با استفاده از کلمات سرچ شده توسط کاربران، آنان را به سایت شما لینک خواهند کرد. اما کلمات کلیدی را بیش از حدی که لازم است به کار نگیرید. از طرف دیگر، لازم است، این کار را با ظرافت خاصی انجام دهید تا باعث به هم‌ریختگی ساختار متن مقالات‌تان نشود.

با مخاطبان خود تعامل کنید!

استفاده از نظرات مخاطبان می‌تواند شفافیت زیادی را برای روند تولید محتوا ایجاد نماید. این کار به سادگی و با طرح کردن پرسش‌هایی قابل انجام خواهد بود. دریافت فیدبک از کاربران، استفاده از خبرنامه‌ها و مواردی از این دست، روند تعامل با کاربران را ممکن می‌نماید.

مختصر و مفید بنویسید!

مقالات طولانی، جز در مواردی خاص باعث منصرف شدن مخاطب از مطالعه آن خواهد شد. در نگارش مقالات، مختصر و مفید بنویسید و تا حد ممکن از پرداختن به امور بی‌مورد پرهیز کنید. از طرفی، پاراگراف‌های طولانی نیز به عنوان یک امتیاز منفی از دید ربات‌های گوگل دیده خواهند شد.

تقویم محتوایی داشته باشید!

منتشر کردن مقالات در بازه‌های زمانی مشخص از اصول نوشتن محتوای با کیفیت است و می‌تواند رشد چشمگیری در سایت‌تان ایجاد کند. استفاده از تقویم محتوایی، هم باعث منظم شدن فعالیت کاری خودتان و هم افزایش رتبه سایت‌تان خواهد شد. از طرفی، در صورتی که مخاطبان‌تان از تقویم محتوایی سایت‌تان باخبر باشند، اعتبار و ارزش بیشتری برای آن قائل خواهند شد.

no avatar
mahsa yazdani
دانشجوی کارشناسی ارشد شبکه نویسنده ,گرافیست و علاقه مند به فضای وب فارسی