رمز مدیریت در توسعه بهتر وب سایت | تولک

رمز مدیریت در توسعه بهتر وب سایت

0
  • mahsa yazdani
  • 0
  • 7 فروردین 1399
رمز مدیریت در توسعه بهتر وب سایت

رمز مدیریت در توسعه بهتر وب سایت

برای مدیریت موفق یک وب سایت و بازدهی بالای آن به چه مواردی باید دقت کرد؟ این سوال شاید یکی از مهم ترین سوالات در زمینه توسعه کسب و کار با استفاده از وب سایت باشد؛ چرا که مستقیما به درآمدزایی و برندینگ آن مرتبط است. برای اطمینان از اینکه آیا وب سایت شما نیاز بازدیدکنندگان را به طور موثر برآورده می سازد یا نه، باید از اولین باری که مخاطبان به وب سایت شما مراجعه می کنند تا لحظه تبدیل شدن به مشتری، برنامه دقیقی را تنظیم کرده باشید. برای تنظیم این برنامه نیاز به یادگیری مهارت های توسعه و سئوی وب سایت است. در ادامه با ما همراه باشید تا با رموز موفقیت آمیز مدیریت و توسعه وب سایت بیشتر آشنا شوید.

توسعه وب سایت

برای گسترش و توسعه وب سایت تنها خرید هاست و دامنه و کد نویسی کافی نیست. در یک وب‌سایت موفق باید کلیه اصول سئوی سایت نیز رعایت شود. برای داشتن یک سئوی اصولی نیاز به یک برنامه‌ریزی دقیق و منظم است.

به طور کلی، برای شروع توسعه و سئوی وب سایت ابتدا باید هدف از توسعه وب سایت را مشخص کنید، سپس، مخاطبان مورد نظر و مطالبی را که بیشتر در جستجوی آن هستند، بیابید. پس از یافتن موضوعات پرجستجو و به‌روز، به سرعت شروع به ایجاد محتواهای غیر تکراری کنید. حتماً تعجب می‌کنید که چطور باید تمامی این کارها را هم‌زمان انجام داد! اما باید گفت که این تنها بخشی از کارهایی است که برای جذب مخاطبان باید انجام دهید. در ادامه، به کلیه کارهای مورد نیاز به منظور افزایش بازخورد وب‌سایت اشاره شده است.

رمز مدیریت در توسعه بهتر وب سایت

رمز مدیریت در توسعه بهتر وب سایت

استراتژی سئو

استراتژی توسعه و سئوی وب سایت فرآیند سازماندهی مطالب با استفاده از کلمات و موضوع خاص است که به موتورهای جستجوگر مانند گوگل کمک می‌کند تا قصد کاربر را هنگام جستجوی بهتر درک کنند.

بهینه سازهای موتور جستجو (SEO) به سایت‌ها کمک می‌کند تا ترافیک ارگانیک بیشتری کسب کنند. در حقیقت، سئو یک استراتژی محتوایی بسیار تخصصی است و به کسب و کارها کمک می‌کند تا به سؤالاتی که مردم در مورد محصول یا خدماتشان دارند، پاسخ دهند.

سه ​​نوع سئو وجود دارد که یک استراتژیست می‌تواند روی آنها تمرکز کند، این 3 نوع عبارتند از:

  • سئو داخلی (On-page)

این سئو به محتوا “در صفحه” و نحوه بهینه سازی آن کمک می‌کند تا به افزایش رتبه و توسعه وب سایت با استفاده از کلمات کلیدی خاص کمک کند.

  • سئو خارجی سایت (Off-page)

این سئو شامل راه کارهایی در خارج از سایت به منظور بهبود رتبه‌بندی نتایج جستجو است. از جمله این اقدامات می‌توان به بک لینک‌هایی  که از صفحات دیگر به سایت شما داده می‌شود، اشاره کرد.

  • سئو تکنیکال (Technical)

این نوع سئو بر معماری وب‌سایت متمرکز است و باعث بهبود خزنده و سرعت سایت از طریق رعایت اصول و استانداردهای تعریف‌شده، می‌شود.

در نظر داشته باشید که همه کسب و کارها قادر به بهینه سازی وب‌سایت خود به یک روش خاص نمی‌باشند، بنابراین، هر وب‌سایت فرآیند بهینه‌سازی یکسانی نخواهد داشت. برای توسعه وب سایت یک سئو کار باید تمامی جوانب امر را مد نظر قرار دهد و براساس آنها یک استراتژی سئو مناسب را تنظیم کند.

در ادامه، به برخی از اصول اساسی مورد نیاز برای توسعه و سئوی وب سایت اشاره شده است.

اصول سئوی وب سایت که باید توسط وبمستر رعایت شود:

برای توسعه و سئوی وب سایت همانطور که گفته شد، ابتدا باید هدف خود را به درستی و روشنی، مشخص نمایید. برای این کار می‌توانید از اصول و تکنیک‌های سئو و نقشه‌های محتوایی استفاده کنید. از جمله تکنیک‌های لازم به منظور توسعه و سئوی وب سایت عبارتند از:

2. تهیه لیستی از موضوعات به همراه کلمات کلیدی

کلمات کلیدی قلب سئو است، اما به عنوان اولین گام برای رشد ارگانیک به شمار نمی‌روند. اولین قدم شما تهیه فهرستی از مباحثی است که باید به آن بپردازید. برای شروع ، فهرستی از حدود 10 کلمه کوتاه و اصطلاحات مرتبط با محصول یا خدمات خود را وارد کنید. برای این کار می‌توانید از ابزار Keyword Google استفاده کنید تا از حجم جستجوی آنها نیز مطلع شوید.

2. پیمایش چند وجهی در توسعه وب سایت

منظور از پیمایش چندوجهی در توسعه وب سایت، منوی ناوبری قرار گرفته در ستون کناری سایت‌های تجارت الکترونیکی است. این منو امکان فراهم سازی ترکیبی از ویژگی‌ها و فیلترهای مختلف را برای کاربران فراهم می‌کند و همچنین به آنها کمک می‌کند تا فهرستی از محصولات را به مواردی که با نیازهایشان تطابق دارند، فیلتر کنند.

قرار دادن کد اسکریپت خارج از فایل HTML

فایل Robots.txt فرصت‌های مناسب خزش را در اختیار موتورهای جستجوگر گوگل قرار می‌دهد. در صورتی که  در هنگام توسعه وب سایت، کدهای JavaScript و CSS را در فایل جداگانه قرار دهید، موتورهای جستجو قادر به مشاهده وب‌سایت از طریق کدهای قرار گرفته در سند HTML، می‌باشند.

در صورت عدم قرار گرفتن جاوا اسکریپت و CSS در فایل جداگانه، چندین خط کد اضافی در اسناد HTML اضافه می‌گردد که در بیشتر موارد، باعث کندتر شدن سرعت خزش سایت می‌شود.

 

3. رعایت لینک داخلی

لینک داخلی ابزاری قوی برای سئو است و به شما کمک می‌کند تا کاربران را از یک صفحه در یک دامنه به یک صفحه متفاوت در همان دامنه هدایت کنید. این نوع لینک دهی همچنین به ایجاد سلسله مراتب اطلاعات، قدرت رتبه‌بندی و ایندکس صفحات مختلف وب‌سایت شما نیز کمک می‌کند. بهتر است لینک‌های داخلی را با استفاده از برچسب‌های anchor معمولی در HTML یا DOM پیاده‌سازی کنید تا تجربه بهتری را در اختیار کاربران قرار دهید.

4. بهبود ساختار URLها

نشانی اینترنتی بخشی اساسی برای بهینه‌سازی در سایت است، همواره از کلمات کلیدی مرتبط با محتوا استفاده کنید و یک ساختار استاندارد را دنبال نمایید. داشتن یک کلمه کلیدی مشابه  بیشتر از یک بار در URL نتیجه خوبی در پی نخواهد داشت.

رمز مدیریت در توسعه بهتر وب سایت

رمز مدیریت در توسعه بهتر وب سایت

رعایت ساختار و تقویم محتوا

هنگام توسعه وب سایت، ساختار مناسبی را برای محتواهای خود (عناوین و متن‌ها) در نظر بگیرید. سایت‌هایی که دارای محتوای زمان‌بندی نشده و کم هستند، به سختی در جستجوی نتایج موتورهای جستجو نظیر گوگل ظاهر می‌شوند. از این رو همواره سعی کنید تا نقشه محتوایی دقیقی برای خود داشته باشید و مطابق با آن محتواهای سایت را پیش ببرید.

برای هر متنی که ایجاد می‌کنید باید از خود بپرسید، این محتوا برای چه هدفی استفاده می‌شود؟ کاربران در مورد این موضوع باید چه اطلاعاتی داشته باشند؟ برای انتقال پیام باید تا چه اندازه توضیح داد؟ با پاسخ به این سؤالات و بازخوانی محتوا از دید کاربر قادر به رفع مشکلات آن خواهید بود. توجه نمایید که محتوای مورد نظر باید یکتا باشد و نگارش دقیقی داشته باشد.

منظور از نگارش صحیح، استفاده مناسب از واژگان، عبارات، نداشتن غلط املایی، رعایت دستور زبان، نقطه‌گذاری و فواصل و پارگراف‌بندی است. از نوشتن جملات بلند و غیر قابل درک خودداری کنید، سعی کنید جملاتی که به کار می‌برید تا حد امکان کوتاه و واضح باشند.

مطابق با کسب و کار و موضوعی که قصد توضیح آن را دارید، می‌توانید از هر یک از محتواهای متنی، اینفوگرافیک و فیلم نیز به منظور درک بهتر مطلب استفاده کنید. فراموش نکنید که در طول تولید محتوا حتماً از کلمات کلیدی مناسب به تعداد قابل قبول (چگالی مناسب) استفاده کنید.

ثبات در طراحی‌ها و محتواها

ثبات و نظم در توسعه وب ‌سایت اهمیت زیادی دارد. به عناصر طراحی در هر یک از صفحات توجه کنید. فونت، اندازه حروف، عنوان، زیر عنوان و استایل دکمه باید در کل وب‌سایت به صورت یکسان در نظر گرفته شود. نوع قلم و رنگ‌های مورد نظر برای محتواها، دکمه‌ها و غیره را قبل از هر اقدام دیگری انتخاب کنید. CSS برای حفظ اطلاعات کامل در مورد استایل و عناصر طراحی مفید خواهد بود.

تایپوگرافی و خوانایی

تایپوگرافی یکی از مهم‌ترین تکنیک‌های بهینه‌سازی توسعه و سئوی وب سایت، چینش حروف و انتخاب فونت با توجه به احساسات به کار رفته در متون است.

توصیه می‌کنیم قبل از تصمیم‌گیری در مورد سبک تایپوگرافی سایت خود، متون مورد نظر و صنعتی که در آن فعالیت می‌کنید را نیز در نظر بگیرید. توجه کنید که استفاده از چندین فونت در زمان توسعه وب سایت باعث بی‌نظمی و گیج شدن کاربران می‌شود و آنها را از اصل مطلب دور می‌سازد.

یکی از مهم‌ترین نکات در تایپوگرافی، تراز متن، متناسب با ساختار و جریان محتوا و اندازه کلمات است.

سازگاری وبسایت با موبایل

با توجه به استفاده روزافزون از تلفن‌های هوشمند و تبلت‌ها، طراحی وب باید برای صفحه‌های مختلف به صورت مؤثر در نظر گرفته شود. توسعه وب سایت با قابلیت سازگاری روی موبایل، روش دسترسی مردم به اینترنت را تغییر داده و مشتری بالقوه دیگر نیازی به مراجعه به لپ تاپ یا کامپیوتر شخصی برای جستجوی اطلاعات مورد نظر خود ندارد. این ارتباط فوری با مشتریان همان چیزی است که شغل شما را به سمت موفقیت سوق می‌دهد.

استفاده از تگ متا

به منظور موفقیت در توسعه و سئوی وب سایت، عناوین صفحه، توضیحات و کلمات کلیدی همه باید متفاوت باشند. هر صفحه باید مجموعه داده‌های متا را داشته باشد.

این تنها یکی از مواردی است که به موتورهای جستجوگر کمک می‌کند تا درک بهتری از نحوه ساختار وب‌سایت داشته باشند. تگ‌های متا در واقع همان تگ‌های HTML هستند که محتوای صفحه را برای موتورهای جستجو و بازدید کنندگان وب‌سایت توصیف می‌کنند. تگ‌های متا فقط در کد صفحه ظاهر می‌شوند و هر کس می‌تواند آنها را از طریق کد منبع وب‌سایت بررسی کند.

بهینه‌سازی تصاویر سایت

به منظور افزایش سرعت سایت و توسعه و سئوی وب سایت باید از ابزارهای مناسبی به منظور بهینه‌سازی تصاویر استفاده کنید. برای این کار می‌توانید از چندین ابزار همچون فتوشاپ یا ابزارهای آنلاین بهره گیرید.

به منظور بهینه‌سازی تصاویر باید حجم و سایز عکس را جهت افزایش سرعت سایت، کاهش دهید (بدون از بین رفتن کیفیت تصویر). توجه کنید که در زمان بارگزاری تصاویر در وب‌سایت حتماً از تگ ALT به منظور بهبود سئوی سایت استفاده کنید؛ چرا که حتی در زمانیکه کاربر قادر به مشاهده تصویر نیست، با استفاده از متن alt می‌توانید دقیقاً موضوع عکس را متوجه شود.

نکات مهم در انتخاب عکس

  • عکس‌ها باید به صورت JPG ذخیره و بارگذاری شوند. این نوع فایل در یک اندازه نسبتاً کوچک و کارآمد از کلیه رنگ‌های موجود در عکس استفاده می‌کند.
  • هر چه وضوح تصویر شما بالاتر باشد، اندازه فایل بزرگ‌تر خواهد بود.
  • اطمینان حاصل کنید که عناصر سئو در صفحه (داده‌های متا، داده‌های ساختاریافته و غیره) با تصویر شما دقیقا مشابه است.

سرعت یا پیمایش سایت

امروزه کاربران برای وب‌سایت‌هایی با سرعت بار ضعیف یا عملکرد ناکافی، تحمل ندارند. در مطالعه‌ای که توسط Akamai انجام شده است، حدود نیمی از کاربران وب انتظار دارند که سایت در مدت زمان 2 ثانیه یا کمتر پیمایش شود. اگر ظرف 3 ثانیه بارگیری نشود، کاربران تمایل به ترک وب‌سایت دارند.

سرعت بارگذاری یکی از مهم‌ترین عوامل برای رتبه‌بندی سایت در گوگل است. با بهبود سرعت سایت، صفحات خود را برای موتورهای جستجو و فاکتورهای UX بهینه کنید.

سرعت به عوامل مختلفی در طول توسعه وب سایت از قبیل مضمونی که از آن استفاده می‌کنید، افزونه‌هایی که نصب کرده‌اید، کدهای سفارشی، فاکتورهای بهینه‌سازی که رعایت کرده‌اید و بسیاری از موارد دیگر بستگی دارد.

GTmetrix یکی از بهترین و کاربردی‌ترین ابزار برای اندازه‌گیری سرعت سایت است. سعی کنید با بهینه‌سازی اندازه تصویر، ترکیب کد به یک فایل مرکزی CSS یا جاوا اسکریپت و فشرده‌سازیHTML ، JavaScript و CSS سرعت بارگزاری سایت خود را افزایش دهید.

کلام آخر

همان‌طور که پیش‌تر گفته شد، هدف از توسعه و سئوی وب سایت، تنها کدنویسی و طراحی زیبای آن نیست. شما باید به دنبال راهی باشید تا رتبه‌بندی و ترافیک وب‌سایت خود را هم نیز افزایش دهید و نظر کاربران بیشتری را جلب کنید. به منظور افزایش ترافیک سایت باید از بهینه‌سازی موتور جستجو استفاده کنید. بهینه‌سازی موتور جستجو به تکنیکی گفته می‌شود که برای بهبود دید وب‌سایت‌ها استفاده می‌شود و بنابراین رتبه‌بندی با موتورهای جستجو را نشان می‌دهد.

بهتر است بدانید که هدف موتورهای جستجو یافتن بهترین نتایج ممکن برای پاسخ سؤالات کاربران است. در این راستا موتورهای جستجو به سایت‌هایی پاداش می‌دهند که تجربیات خوبی را به کاربران ارائه می‌دهند. بنابراین سعی کنید در توسعه‌ وب سایت تا حد ممکن با در نظر گرفتن الگوریتم‌های مورد استفاده موتورهای جستجو و کلمات کلیدی جستجو کاربران، نظر آنها را جلب کنید و رتبه‌بندی سایت خود را بهتر کنید.

no avatar
mahsa yazdani
دانشجوی کارشناسی ارشد شبکه نویسنده ,گرافیست و علاقه مند به فضای وب فارسی