بررسی و معرفی بهترین افزونه های کاربردی وردپرس | تولک

بررسی و معرفی بهترین افزونه های کاربردی وردپرس

0
 • mahsa yazdani
 • 0
 • 6 مرداد 1399
بررسی و معرفی بهترین افزونه های کاربردی وردپرس

افزونه­ ورد­پرس، ابزار­هایی بسیار کاربردی و شگفت انگیز برای افزودن و گسترش قابلیت­های ورد­پرس می‌باشد. در این مقاله، می­خواهیم چند مورد از بهترین‌های افزونه­ های ورد­پرس را به شما معرفی کنیم. این افزونه­ها عملکرد­های شگفت انگیزی را به سایت شما اضافه خواهند کرد. به شکلی که کارایی آنها را چندین برابر بهبود خواهد داد. گرچه به طور کلی، انواع پلاگین وردپرس است که می‌تواند کارایی یک سایت مبتنی بر این پلتفرم را بهبود دهد.

هر سایت وردپرسی، برای بهینه‌سازی، احتیاج به چندین پلاگین وردپرس خواهد داشت. همانطور که می‌دانیم، سرعت، امنیت، سئو و … از نگرانی­های عمومی برای سایت­ها هستند که نمی­توانیم آنها را به راحتی نادیده بگیریم. پلاگین وردپرس می‌تواند تمامی این دغدغه‌ها را به راحتی برطرف نماید.

انواع مختلفی از پلاگین وردپرس وجود دارند که مسئولیت شما را در برخی زمینه­ها بسیار کمتر می‌کند. به صورتی که یکسری از کار­های مهم را به طور خودکار پیگیری می­کند. در سرتاسر دنیا بیش از 55000 افزونه وردپرس وجود دارد. این بدان معناست که پلاگین­ وردپرس، تقریبا برای هر کاربرد با ویژگی­های مورد نیاز در وب سایت شما ایجاد شده­اند.

بهینه سازی سایت با پلاگین وردپرس

استفاده از پلاگین وردپرس می‌تواند گزینه‌ای عالی برای طرفداران این پلتفرم باشد. برای بهره‌مندی شدن از افزونه وردپرس، تنها کافیست که پلاگین وردپرس مورد نظرتان را جستجو کرده و با چند کلیک، افزونه مورد نظر را نصب کنید.

افزونه وردپرس، به طور کلی، به دو شکل رایگان و پولی عرضه می‌شوند. بسیاری از افزونه‌های کاربردی وردپرس، به صورت رایگان عرضه می‌شوند که امکانات اولیه و ضروری برای بهینه سازی سایت را در اختیارتان می‌گذارند. اما معمولاً برای استفاده از امکانات بیشتر این افزونه‌ها، لازم است نسخه پرمیوم آن‌ها را نصب کنید. با انجام این کار، قابلیت‌های بیشتری برای بهره‌مند شدن از آن‌ها برایتان گشوده خواهد شد.

 • افزونه وردپرس برای بهینه سازی دیتابیس

هنگامی که با یک سایت وردپرس کار می‌کنید، متوجه خواهید شد که بخش زیادی از دیتابیس سایت شما را رونوشت‌ها، مطالب موجود در زباله دان، جفنگ‌ها و … اشغال کرده‌اند. وجود حجم زیادی از این داده‌ها باعث می‌شود که دیتابیس سایت‌تان با حجم زیادی از موارد اضافه مواجه شود که باعث کاهش سرعت سایت خواهد شد.

استفاده کردن از افزونه وردپرس WP Optimize می‌تواند به بهینه سازی دیتابیس و پاک‌سازی آن کمک زیادی کند. عملیاتی که توسط این افزونه وردپرس انجام می‌شود، می‌تواند به صورت دستی و یا خودکار و در بازه‌های زمانی مشخص انجام شود.

 • افزونه وردپرسی افزایش سرعت سایت

سرعت بارگذاری سایت، موضوع مهمی است که توجه به آن از اهمیت زیادی برخوردار است. این پارامتر از بزرگترین دغدغه‌های وبمسترهاست. یکی از بهترین‌های افزونه وردپرس برای افزایش سرعت سایت، W3 Total Cache می‌باشد. تجربه کاربران در استفاده از این پلاگین وردپرس نشان داده است که عملکرد سرور، سرعت کش کردن سایت، سرعت دانلود و یکپارچه‌سازی سایت با بهبود زیادی مواجه بوده است.

بررسی و معرفی بهترین افزونه های کاربردی وردپرس

بررسی و معرفی بهترین افزونه های کاربردی وردپرس

 • افزونه وردپرس برای نمایش آمار و گزارشات

استفاده از آمار گوگل آنالیتیکس در وب‌سایت، دو مزیت بسیار بزرگ دارد: اول اینکه خود مدیران سایت‌ها می‌توانند با استناد به گزارشات دریافت شده، نسبت به بهینه‌سازی سایت و تعیین استراتژی برای پیشبرد آن اقدام کنند. دوم اینکه با بهینه‌سازی سایت، تجربه کاربر در بهره‌مندی از محتوای سایت‌ها نیز بهبود خواهد یافت.

استفاده کردن از آمارهای گوگل آنالیتیکس در سایت‌های وردپرس با استفاده از این افزونه‌ها انجام می‌شود:

 • Google Analytics for WordPress by monsterInsights
 • Google Analytics WD
 • Google Analytics Dashboard for WP (GADWP)
 • افزونه وردپرس برای جلوگیری از ارسال جفنگ

یکی از کاربردی‌ترین افزونه های وردپرس برای جلوگیری از ارسال دیدگاه‌های جفنگ (هرزنامه) در وردپرس، افزونه Akismet است. استفاده از API مربوط به این افزونه می‌تواند نقشی موثر در جلوگیری از اقدامات اسپمرها داشته باشد.

 • افزونه بهینه سازی تصاویر

تصاویر موجود در سایت‌ها، برای بازدیدکنندگان از جذابیت زیادی برخوردار است. از طرفی، سرعت لود شدن سایت، تا حد زیادی به تصاویر استفاده شده در سایت بستگی دارد. به همین منظور، حتی اگر از تصاویر زیبا و جذابی استفاده می‌کنید که می‌تواند مخاطب شما را درگیر کند، لازم است به بهینه‌سازی آن‌ها فکر کنید.

بررسی و معرفی بهترین افزونه های کاربردی وردپرس

بررسی و معرفی بهترین افزونه های کاربردی وردپرس

بهینه‌سازی تصاویر علاوه بر افزایش رضایت کاربر و کاهش بانس‌ ریت (Bounce Rate) سایت، نقشی موثر در ارتقای سایت در موتورهای جستجو نیز دارد. پارامترهایی که برای بهینه سازی تصاویر در سایت وجود دارند را می‌توان در موارد زیر خلاصه کرد:

 • استفاده از نام مناسب برای تصویر
 • اندازه استاندارد
 • کاهش حجم
 • اضافه کردن Alt و Title به تصویر

افزونه EWWW Image Optimizer یکی از افزونه‌های کاربردی وردپرس است که می‌تواند به بهینه سازی تصاویر در سایت‌های مبتنی بر وردپرس کمک زیادی کند. استفاده از پهنای باند کمتر، افزایش سرعت سایت، بهبود سئو و کاهش حجم فایل‌های پشتیبان، از مزایایی هستند که این افزونه در اختیارتان قرار خواهد داد.

 • نمایش تعداد بازدیدکنندگان مطالب در سایت

استفاده از افزونه WP-PostViews، نشان دهنده تعداد بازدیدکنندگان مطالب سایت می‌باشد. استفاده از این افزونه، آمارهایی در خصوص تعداد بازدیدکنندگان مطلب، تعداد لایک‌ها، پربازدیدترین مطالب و موضوعاتی از این دست را در اختیار شما قرار می‌دهد.

 • نمایش مطالب مرتبط در وردپرس

نشان دادن مطالب مرتبط در سایت، به افزایش زمان ماندگاری مخاطب در سایت کمک زیادی خواهد کرد. این کار، تاثیر زیادی در افزایش رتبه سئوی سایت نیز دارد. برای نمایش مطالب مرتبط، روش‌های متعددی وجود دارد. یکی از این روش‌ها، کدنویسی مخصوص این کار است که البته دشواری‌های خاص خود را دارد.

کار راحت‌تر این است که با استفاده از افزونه Yet Another Related Posts Plugin و بدون حتی یک خط کدنویسی، مطالب مرتبط با هر مطلب را در سایت وردپرسی خود نشان دهید.

 • افزونه سئو وردپرس و بهینه سازی سایت

یکی از کاربردی‌ترین و مهم‌ترین افزونه‌های وردپرس، افزونه Yoast SEO است. این افزونه که نقش زیادی در بهینه سازی سایت و بهبود محتوای آن دارد، می‌تواند در ارتقای رتبه در موتورهای جستجوگر کمک زیادی کند.

افزونه Yoast SEO در دو نسخه رایگان و پولی عرضه می‌شود. نسخه رایگان آن، تقریباً تمام قابلیت‌های لازم برای بهبود سئوی سایت را در خود دارد. نسخه پولی آن نیز امکانات اضافه‌ای همچون افزودن کلمات کلیدی، مدیریت ریدایرکت و مواردی از این دست را به شما خواهد داد.

 • افزونه وردپرس برای بررسی لینک‌های شکسته

وجود لینک‌های خراب در سایت، می‌تواند باعث بروز افت در سایت شود. این خطا که معمولاً با عنوان Error 404 مشخص می‌شود، زمانی اتفاق می‌فتد که آدرس پیوند مورد نظر وجود نداشته باشد. با استفاده از افزونه وردپرس موسوم به Broken Link Checker می‌توانید این لینک‌ها را در سایت شناسایی کرده و آن‌ها را تعمیر و بازسازی نمائید.

 • افزونه افزایش امنیت سایت

با استفاده از افزونه‌ All In One WP Security & Firewall می‌توانید امنیت سایت خود را تا حد قابل ملاحظه‌ای افزایش دهید. هر چند افزونه‌های متعددی برای امنیت سایت وردپرسی وجود دارد، اما این افزونه به عنوان یکی از محبوب‌ترین‌ها شناخته شده است. مهم‌ترین دلیلی که این افزونه در فهرست افزونه‌های مهم برای تامین امنیت سایت قرار می‌گیرد، پشتیبانی آن از زبان فارسی است.

 • افزونه ساخت فروشگاه اینترنتی وردپرسی

افزونه ووکامرس، افزونه مخصوص و منحصربه فرد در پلتفرم وردپرس برای ساخت یک فروشگاه اینترنتی در چند دقیقه است. این افزونه، با قابلیت‌های متنوعی که پدید می‌آورد، می‌تواند به سادگی، یک فروشگاه اینترنتی همه کاره که امکان فروش محصولات فیزیکی و دانلودی دارد را در اختیارتان قرار دهد.

 • افزونه برای گرفتن بک‌آپ از سایت

یکی از مهم‌ترین کارها برای مدیریت سایت، گرفتن نسخه پشتیبان است. با استفاده از افزونه UpdraftPlus می‌توانید به راحتی نسخه پشتیبان از سایت دریافت نمائید. قابلیت مهم این افزونه در این است که گرفتن بک‌آپ از سایت می‌تواند هم به صورت دستی و هم به صورت خودکار و زمان‌بندی شده انجام شود.

no avatar
mahsa yazdani
دانشجوی کارشناسی ارشد شبکه نویسنده ,گرافیست و علاقه مند به فضای وب فارسی