هوش مصنوعی در طراحی وب | تولک

هوش مصنوعی در طراحی وب

0
 • mahsa yazdani
 • 0
 • 30 تیر 1399
هوش مصنوعی در طراحی وب

در دنیای امروزی، هوش مصنوعی، فقط حرف زدن در مورد تکنولوژی نیست؛ بلکه یک واقعیت بسیار بزرگ در شکل­ دهی  به دنیای دیجیتال است و ایده‌های ما را در دنیای دیجیتال به هر شکلی ممکن می­سازد. (AI) مخفف کلمه “Artificial intelligence” است که معادل آن در زبان فارسی، «هوش مصنوعی» است. هوش مصنوعی به صورت فعال در تولید، حمل و نقل، خودرو سازی و بسیاری از مشاغل دیگر نقش موثری دارد. موضوعی که ما در این مقاله می­خواهیم به آن بپردازیم، نقش هوش مصنوعی (AI) در طراحی وب سایت است.

هوش مصنوعی یا همان AI)) در حال توسعه دادن به طراحی وب سایت است تا کاربران بتوانند تجربه بهتری در دنیای دیجیتال و فضای مجازی داشته باشند. AI در واقع، می­تواند برای کسب و کار شما نتایج بسیار شگفت انگیزی رقم بزند. AI به طور خودکار به شما پیشنهادات تبلیغاتی ارائه می­دهد تا مشتریان شما به بازدید از سایتتان تشویق شوند.

در ادامه، شما را با ترفندهای هوش مصنوعی در طراحی وب سایت که می­تواند رابط کاربری بهتری برای وب سایت ایجاد کند، آشنا می­کنیم.

نقش هوش مصنوعی در طراحی و پیش‌برد وب سایت

 • یافتن پاسخ مناسب­ برای نیاز کاربر

برقراری ارتباط بین ربات­ها و کاربران، موضوعی است که این روزها در صدر تمام هزینه‌ها و پروژه‌های آی‌تی قرار گرفته است؛ زیرا ربات­ها، درکی از احساسات ندارند و ارتباطی که برقرار می‌شود بر اساس حدس و فرمول­های ریاضی است. با استفاده از هوش مصنوعی، این ارتباط را طبیعی­تر جلوه داده و پاسخ­های بهتری دریافت می‌کنید. زمانی که پاسخ­های بهتری دریافت کنید، می­توانید رابط کاربری وب سایت را بهبود داده و بازدید کنندگان بیشتری جذب کنید. با این قابلیت AI، کاربران وب، پاسخ­های فعال­تر و بهتری نسبت به برنامه­ها و وب سایت­ها خواهند داشت.

 • بهبود رابط کاربری

با AI، سازگاری با نیازهای کاربران، راحت­تر از همیشه خواهد شد. با استفاده از هوش مصنوعی در طراحی وب سایت، می­توانید رابط کاربری را تغییر داده و بر اساس آن، خواهید توانست متن مورد نظر کاربر را پیش بینی کنید. با وجود این قابلیت، این امکان را خواهید داشت تا با درک شرایط کاربر، خدمات مورد نیاز مشتری و تجربه کاربر، سایت خود را ارتقا دهید و رابط کاربری سایت خود را بهتر کنید. در مورد تصیم گیری کاربر بر اساس پیچیدگی و بزرگ بودن حجم داده‌ها، تجزیه و تحلیل کاربر با استفاده از AI بهتر و راحت­تر انجام می‌شود.

هوش مصنوعی در طراحی وب

هوش مصنوعی در طراحی وب

 • جستجوی صدامحور

روش­های مختلف و ترجیحات کاربر بر اساس تفاوت­های صوتی و تونلی کاربر، آخرین کاری است که باید با استفاده از  AIبه دست آید. قبل از این قابلیت، درک کاربران از گفتار به دلیل تفاوت در تلفظ، به سختی انجام می­گردید. اما در زمان کنونی، به لطف تکنولوژی، پردازش تلفظ­های مختلف بسیار آسان شده است و کاربران در سرتاسر دنیا می­توانند به راحتی از این قابلیت نهایت استفاده را ببرند. ربات­های هوش مصنوعی به وسیله دستور صوتی و جستجو، این فناوری را در اختیار کاربران می‌گذارند که کاربر بتواند با استفاده از حرف زدن یا صدا، اقدام به جستجو در فضای وب کند. تقریبا تمام پروژه های تحقیقاتی هوش مصنوعی، دارای جستجوی صوتی و بصری­ به صورت رندوم هستند.

 • بهبود تجربه کاربری

با وجود اصرار مکرر و تلاش مداوم برای ایجاد تجربه بهتر وب، گاهی اوقات، این تلاش‌ها چندان تاثیرگذار نیستند. این جا است کهChat bots AI  واقعا می‌تواند نقشی تاثیرگذار و مثبت بازی کند. به عنوان مثال، اگر قصد راه‌اندازی یک فروشگاه آنلاین دارید، می­توانید از یک ربات هوشمند کمک بگیرید تا با بهبود تجربه کاربری، باعث افزایش راندمان فروش، تاثیرگذاری تبلیغات و انجام هدفمند فعالیت‌های بازاریابی شود.

 • یادگیری ماشین در طراحی وب سایت

فناوری یادگیری ماشین، امکان افزایش دامنه شخصی سازی برای وب سایت ها را به وجود آورده است. طراح، دیگر بر طرح وب، تصاویر، طرح رنگی، شکل دکمه CTA و فونت، تصمیم نخواهد گرفت .این نرم افزار است که تصمیم می­گیرد چه عنصری می‌تواند برای کاربر جذاب‌تر باشد.

رمز گشایی ترجیحات کاربر بر اساس فعالیت ها و تعاملات او، می‌تواند به طراحی ساده و کم‌زمان کمک کند. بر اساس شرایط دستگاهی که در حال استفاده است، محتویات وب سایت را می­توان بر اساس نیازهای کاربر سفارشی‌سازی کرد. به عنوان مثال، دانستن اینکه یک کاربر، دستورالعمل­های رژیم غذایی مخصوص افراد دیابتی را می­طلبد، می­توان با طراحی یک صفحه غذایی مخصوص، آن­ها را نشان داد. شخصی‌‌سازی بیشتر­، از طریق هوش مصنوعی در طراحی وب کمک خواهد کرد که تجربه وب را جذاب‌تر کند.

 • نقش هوش مصنوعی در موتورهای جستجو

برای هر وب سایت پربازدید، نقش موتور جستجو مهم تر از هر چیز دیگری است. موفقیت کسب و کار آنلاین، به شدت به ترافیک وب بستگی دارد. SEO بیشتر در مورد ارائه محتویاتی است که کاربر نیاز دارد. در همین راستا، رمزگشایی نیاز، علایق و خواسته‌های کاربر مهم است و AI در واقع می­تواند نقش مهمی در آن ایفا کند. از طرف دیگر،AI  می­تواند به مدیران وب کمک کند که کلمات کلیدی و محتوا­هایی که بیشترین ترافیک را دارند، پیدا کند. AI به طور معمول تلاش می کند که دلایل هر جستجویی را یافته و براساس آن، راه حل­هایی را برای این نیازها ارائه دهد.

هوش مصنوعی در طراحی وب

هوش مصنوعی در طراحی وب

 • بهینه سازی محتواهای ویدئویی

محتویات ویدئویی این روزها بسیار محبوب هستند و یکی از جذاب‌ترین شکل محتوایی است که به وایرال شدن، افزایش ترافیک و هجوم کاربران به وب سایت کمک می‌کند. ویدیوی جالب، جذاب و تحریک آمیز، در صورتی که وایرال شود، می‌تواند یک شبه ترافیکی بزرگی را به وب سایت شما منتقل کند.

اکثر شرکت­های اینترنتی، همچنان در صدد تولید و انتشار ویدیوهایی هستند که به وایرال شدن برندشان کمک کند. در این زمینه AI می­تواند نقش بسیار مهمی بازی کند. بر اساس تعاملات کاربر و بر اساس نشانه‌های کاربر با فیلم های مشابه، نرم افزار مبتنی بر AI می‌تواند تغییراتی در محتوای ویدئویی ایجاد کند که اثرگذاری آن‌ها را بیشتر کند.

 • افزایش کیفیت مطالب

کیفیت محتوا، بدون شک، پاشنه آشیلی است که در ارتقای سایت در رتبه بندی موتورهای جستجو، تأثیر بسیار زیادی دارد. علاوه بر این، کیفیت مطالب بالاتر، همراه  با شانس بیشتر برای رتبه‌دهی موتور جستجو است. حتی پس از انجام همه کارها، گاهی اوقات در مورد عناصر کلیدی که محتوای وب شما را از دیگران متمایز می‌کنند، ممکن است ایراداتی وجود داشته باشد که باعث کاهش تاثیرگذاری آن بر مخاطب شود.

تجزیه و تحلیل محتوا عبارت است از بررسی مواردی چون خواسته‌های کاربر، عوامل کلیدی موثر در تعاملات، اطمینان از کیفیت محتوایی که کاربر نیاز دارد و نیز درک سلیقه کاربر. نرم افزار AI می‌تواند به شما پیشنهاداتی برای ارائه مطالب بهتر را مطرح کرده و رتبه بندی‌های جستجو را بیشتر کند.

 • لینک­هایی باکیفیت بالا

AI نقش مهمی در برخورد با رتبه‌های جستجوی بهتر، علاوه بر کیفیت محتوای لینک­ها نیز بازی می‌کند. یک پیوند خوب، منجر به قدرت بالای دامنه می‌شود و می­تواند مخاطبان شما را درگیر کند. پیدا کردن لینک های با کیفیت، بر اساس علاقه کاربر و اعتبار دامنه، کار ساده‌ای نیست. در همین راستا، نرم افزار AI که در Backend کار می‌کند، می­تواند در پیدا کردن لینک‌های خوب که کاربران به آن علاقه­مند هستند، بسیار کمک کند.

هوش مصنوعی، تازه در ابتدای کار است!

AI یک تکنولوژی پیشرفته است که ارزشی افزوده به تجربه کاربر در کسب و کار را به همراه می­آورد. AI از طریق طراحی وب سایت آگاهانه، SEO و توسعه وب، موجب ارتقای رتبه وب سایت‌ها می‌شود. نقش هوش مصنوعی در طراحی وب سایت، ارائه صفحات بیشتر و متناسب با نیاز کاربر، نقشی حیاتی است. نکته قابل توجه این است که هوش مصنوعی، همچنان در مراحل اولیه تولد به سر می‌برد و تا رسیدن آن به بلوغ کامل، چند سالی فاصله داریم. به هر حال، در سال‌های آتی خواهیم دید که استفاده از هوش مصنوعی، تا چه حد زندگی مبتنی بر اینترنت و تکنولوژی ما انسان‌ها را متحول خواهد کرد.

no avatar
mahsa yazdani
دانشجوی کارشناسی ارشد شبکه نویسنده ,گرافیست و علاقه مند به فضای وب فارسی