مزایا و معایب لاراول کدامند و چرا لاراول این‌همه محبوب است؟ | تولک

مزایا و معایب لاراول کدامند و چرا لاراول این‌همه محبوب است؟

1
  • mahsa yazdani
  • 0
  • 5 فروردین 1399
مزایا و معایب لاراول کدامند و چرا لاراول این‌همه محبوب است؟

مقدمه مزایا و معایب لاراول

لاراول یک فریم ورک php مبتنی بر MVC است که بسیار قدرتمند بوده و در عین حال کدباز و رایگان است. با استفاده از لاراول می‌توان برنامه‌های تحت وب را خیلی ساده و سریع توسعه داد و همچنین به علت کدنویسی خلاقانه‌اش، انعطاف پذیر نیز خواهد بود. به طور کلی هدف از فریم ورک‌ها راحتی کار برنامه نویس و جلوگیری از نوشتن کدهای تکراری است و لاراول نیز از محبوب‌ترین فریم ورک‌ها به حساب می‌آید. در این مطلب قرار است درباره مزایا و معایب لاراول صحبت کنیم تا اگر تصمیمتان برای استفاده یا عدم استفاده از آن قطعی نیست؛ قادر به اخذ یک تصمیم صحیح شوید.

با خواندن این مطلب می‌توانید کاملا واقع بینانه اقدام به انتخاب یا عدم انتخاب لاراول کرده و از انتخاب خود پشیمان نشوید. پس تا پایان این نوشته همراه ما باشید.

مزایای لاراول

برای انتخاب بهترین فریم ورک که با نیازهای شما مطابقت داشته باشد، لازم است از مزایا و معایب آن آگاه باشید. در ادامه به مزایای لاراول اشاره خواهیم کرد:

متن باز بودن

هماطور که قبلا به آن اشاره شد، لاراول فریم ورکی رایگان و متن باز است. از آنجایی که افراد بسیار زیادی برای بهبود ابزارهای متن باز تلاش می‌کنند، باگ‌های آن خیلی زود رفع خواهد شد. لاراول نیز از این قاعده مستثنی نیست و باگ‌های آن به سرعت رفع خواهند شد.

همچنین نسخه‌های جدید لاراول خیلی سریع منتشر می‌شوند و به همین علت لاراول از نظر امنیتی بسیار قوی عمل می‌کند. زیرا در این صورت باگ‌های امنیتی نمی‌توانند دوام زیادی داشته باشند؛ بنابراین این امر یکی از مزایای لاراول به حساب می‌آید.

جامعه کاربری گسترده و بزرگ

همانطور که گفته شد محبوبیت فریم ورک لاراول بسیار بالا است و همین امر به خودی خود یک مزیت ویژه برای لاراول به حساب می‌آید. با محبوبیت بالای لاراول، عده زیادی از آن استفاده می‌کنند؛ در نتیجه در صورت رخ دادن هرگونه مشکل، افراد بسیار زیادی می‌توانند شما را راهنمایی کنند. به این علت که شما تقریبا با هر مشکلی مواجه شوید، فرد دیگری قبلا با آن برخورد داشته و آن را حل کرده است. بنابراین می‌توانید خیلی ساده در سایت‌ها و انجمن‌های مختلف سوال خود را مطرح کرده و به پاسخ صحیح برسید.

همچنین وب سایت‌های زیادی در داخل و خارج از ایران در حال فعالیت هستند که به آموزش لاراول می‌پردازند.

مزایا و معایب لاراول کدامند و چرا لاراول این‌همه محبوب است؟

مزایا و معایب لاراول کدامند و چرا لاراول این‌همه محبوب است؟

افزایش بسیار زیاد سرعت برنامه نویسی

لاراول برای برنامه نویسان کم صبر و حوصله‌ای که می‌خواهند خیلی زود به نتیجه برسند بسیار مفید است. سرعت در کد نویسی می‌تواند محبوب بسیاری از برنامه نویسان باشد و همچنین کمک کند رضایت کارفرما را بیشتر جلب کنید. برای مثال اگر قصد داشته باشید با استفاده از لاراول، صفحه بندی را برای سایت ایجاد کنید که در هر صفحه پنج مطلب وجود داشته باشد، تنها کافی است کدی یک کلمه‌ای بنویسید. بنابراین سرعت در کد نویسی از مزایای لاراول به حساب می‌آید.با استفاده از آموزش لاراول در تولک می توانید به سادگی وارد دنیای لاراول شوید

استفاده از کامپوزر و autoloading

نوشتن وب اپلیکیشن‌های پیچیده می‌تواند زمان زیادی از شما بگیرد. اما استفاده از پکیج‌های آماده و تست شده php یک راه میانبر و خیلی ساده برای انجام این کار با بالاترین سرعت ممکن خواهد بود. کامپوزر ابزاری برای مدیریت پکیج در php است که کار نصب و راه اندازی پکیج‌ها را ساده می‌کند. شما می‌توانید با استفاده از کامپوزر کار با لاراول را برای خود خیلی ساده‌تر کنید.

فریم ورک بودن لاراول

همانطور که گفته شد، لاراول یک فریم ورک است و فریم ورک دو مزیت عمده دارد. اول آنکه کار شما را به عنوان یک برنامه نویس بسیار راحت‌تر می‌کند. بدان معنا که عبارت «لاراول یک فریم ورک php است»، یعنی لاراول ساده‌تر از php خواهد بود. در ثانی، فریم ورک امنیت بالاتری دارد. این امر بدان معنا نیست که امنیت php پایین است بلکه به معنای آن است که در هنگام استفاده از php برای دستیابی به امنیت بالا، باید حرفه‌ای‌تر و باتجربه‌تر باشید.

این در حالی است که فریم ورک‌هایی مثل لاراول که بر پایه معماری MVC هستند، به علت مجزا بودن بخش‌های مختلف ذاتا امنیت بالایی دارند. به علاوه در لاراول تنها با نوشتن یک کلمه می‌توان امنیت را بالاتر برد که این امر به طور قطع از مزایای لاراول به شمار می‌رود.

راحت بودن در ساخت قالب سایت با موتور قالب blade

استفاده از کدهای php در میان HTML باعث ناخوانا شدن کدها خواهد شد. این امر سبب خسته کننده شدن کدزنی، اتلاف زیاد وقت و مشکل کردن ایجاد تغییر کدها خواهد شد. به همین علت، موتورهای قالب پدید آمده‌اند که چنین مشکلی را حل کنند. با استفاده از این موتورها می‌توانید با به کار گیری برخی کلمات کلیدی، بخش‌های بزرگی از کد فرانت اند را به صورت اتوماتیک ایجاد کنید.

فریم ورک لاراول نیز یک موتور قالب اختصاصی به نام blade دارد که بسیار قدرتمند بوده و باعث می‌شود نیازی به نوشتن بسیاری از کدهای تکراری نداشته باشید. با استفاده از این موتور قالب می‌توان با چند خط کد ساده، فرم‌های آماده و پیچیده ساخت و همچنین با عدم نوشتن کدهای php، از ناخوانا شدن کدها نیز جلوگیری کنید.

استفاده مجدد کدها

از آنجایی که لاراول از سیستم autoloading استفاده می‌کند، خیلی راحت امکان استفاده از پکیج‌های مورد نظر در کلاس‌ها به وجود می‌آید. این قابلیت سبب می‌شود قادر باشید امکانات دلخواه خود را در قالب پکیج نوشته و به اپلیکیشن اضافه کنید. این کار قابلیت استفاده مجدد از کدها را خیلی زیاد کرده و این امکان را فراهم می‌آورد که بتوانید این پکیج‌ها را خیلی ساده به پروژه‌های دیگر خود اضافه کنید.

یادگیری خیلی ساده

یاد گرفتن لاراول خیلی ساده است؛ بنابراین اگر قصد دارید خیلی زود وارد بازار کار شوید، انتخاب لاراول گزینه بسیار خوبی برای شما به حساب می‌آید. جالب است بدانید که در صورت داشتن اشتیاق و انگیزه کافی و همچنین کمی پیش‌زمینه، احتمالا بتوانید در عرض یک هفته به لاراول مسلط شوید.

استفاده از مدل شی گرای دیتابیس

در فریم ورک لاراول این امکان وجود دارد که بدون برخورداری از دانش پیشرفته دستورهای SQL، به سادگی به دیتابیس متصل شوید و کوئری بسازید. لاراول جهت ارتباط با دیتابیس، از ORM قدرتمندی به نام الوکوئنت استفاده می‌کند. ORM در واقع ساختاری است که دیتابیس را به صورت شی گرا می‌بیند و هر موجودیت کلاس را به یک کلاس و هر رکورد به یک شی نگاشته خواهد شد.

بروزرسانی مداوم لاراول

فریم لاراول از نسخه 6 به بعد از تایید کرده که پس از این نسخه بطور مداوم هر شش ماه یکبار یک بروزرسانی جدید ارائه خواهد کرد.این امر باعث میشود همیشه دیباگ و از امنیت کامل برخوردار باشد. همچنین آخرین نسخه این فریم ورک یعنی لاراول 7 در تولک منتشر شده و شما می توانید در آموزش لاراول 7 تولک این آموزش را شروع کنید

معایب لاراول

حال که مزایای این فریم ورک را بیان کردیم، وقت آن است که به معایب لاراول نیز بپردازیم. اما پیش از آن، مهم است بدانید که یک گزینه ممکن است برای یک پروژه عالی و برای پروژه‌ای دیگر بسیار بد باشد. بنابراین انتخاب درست از عوامل بسیار مهم برای تعیین موفقیت پروژه‌ها است.

نیاز به آشنایی با استانداردها

پیش از آنکه با لاراول کار کنید، نیاز است با مفاهیم شی گرا و معماری MVC آشنا باشید. از آنجایی که لاراول  بر پایه قوانین شی گرا و الگوهای طراحی ساخته شده است، باید برای یادگیری بهتر کار با آن و عدم نیاز به مراجعه متعدد به اینترنت برای رفع مشکلات، ابتدا کمی با استانداردهای شی گرایی و کانسپت‌های آن آشنا شوید.

نیاز به ساخت مستندات پیچیده پیش از شروع

لاراول جامع‌ترین مستندات را در میان فریم ورک‌های php دارد. اما باید بدانید که برای بسیاری از کاربران تازه وارد، این مستندات جالب نیستند و کسانی که برای اولین بار به سراغ یک فریم ورک می‌روند، احتمالا مجبور خواهند شد برای یادگیری لاراول دوره‌های جامعی را پشت سر بگذارند.

سایر معایب لاراول

دیگر معایب لاراول عبارتند از:

  • پشتیبانی لاراول نسبت به رقبای خود ضعیف‌تر بوده و این امر سبب می‌شود در طی فرایند یک پروژه، مشکلات و خطاهای آن با سرعت کمتری حل شوند. به همین علت احتمالا سرعت انجام پروژه با لاراول کم خواهد شد.
  • فریم ورک لاراول از ابزارهای مسیریابی معکوس استفاده می‌کند که این امر باعث می‌شود روش‌های آن برای برنامه نویسان مبتدی و متوسط پیچیده باشد.
  • جدید بودن لاراول سبب رخ دادن باگ‌های غیرمنتظره‌ای خواهد شد که برای رفع آنها، آپدیت‌های متعددی عرضه می‌شوند.
  • لاراول از نظر سرعت و کلاس بندی توابع دارای ضعف‌هایی است که آپدیت‌های جدید در حال برطرف کردن آنها هستند. همچنین این نقص با CLI و استفاده از کلاس‌ها و توابع سایر فریم ورک‌ها تا حدودی قابل پوشش خواهد بود.

نتیجه گیری

همانطور که قبلا به آن اشاره شد، انتخاب گزینه درست برای انجام پروژه بسیار ضروری است. بنابراین شما می‌توانید با توجه به نوع پروژه خود و مزایا و معایب لاراول اقدام به انتخاب یا عدم انتخاب آن کنید. لازم است بدانید که محبوبیت یک گزینه دلیل بر آن نیست که به طور قطع برای پروژه شما نیز مناسب باشد و بهتر است ابتدا تمامی جوانب را مورد بررسی قرار دهید.

آینده لاراول بسیار روشن خواهد بود که احتمالا محبوبیت آن را از این میزان نیز بیشتر می‌کند. اما رقبای آن نیز در حال رشد هستند و به همین علت است که باید تمامی گزینه‌های موجود را بررسی کرد. در پایان باید به این موضوع اشاره کنیم که با توجه به محبوبیت لاراول، آموزش‌های زیادی درباره آن را می‌توانید در ایران بیابید که شاید این موضوع به خودی خود روی تصمیم شما موثر باشد.

در پایان از شما می‌خواهیم تجربه کار خود را با لاراول و سایر گزینه‌های موجود بیان کنید. آیا از این فریم ورک رضایت دارید؟ شما چه مزایا و معایبی برای لاراول می‌شناسید؟

no avatar
mahsa yazdani
دانشجوی کارشناسی ارشد شبکه نویسنده ,گرافیست و علاقه مند به فضای وب فارسی