جاوا اسکریپت چیست و بررسی نقاط قوت و کاربرد آن در صفحات وب | تولک

جاوا اسکریپت چیست و بررسی نقاط قوت و کاربرد آن در صفحات وب

1
  • mozhgan amiri
  • 0
  • 21 فروردین 1399
جاوا اسکریپت چیست و بررسی نقاط قوت و کاربرد آن در صفحات وب

مقدمه جاوا اسکریپت

در برنامه نویسی وب و طراحی وب به دفعات از جاوا اسکریپت نام می‌برند. اما جاوا اسکریپت دقیقا چیست؟ چه کاربردی دارد و چرا از آن استفاده می‌کنیم؟ همچنین ممکن است بخواهید بدانید که مزیت‌ها و نقاط قوت آن چه چیزهایی هستند و علت محبوبیت آن چیست؟

در این مطلب قرار است به طور کامل به این سوالات پاسخ داده و شما را از تمام چیزهایی که به این موضوع مربوط می‌شوند آگاه کنیم. اگر می‌خواهید بدانید با یاد گرفتن این زبان، چه فرصت‌های شغلی‌ای برای شما فراهم خواهد شد و همچنین یاد گرفتن آن چه مزایایی را برای شما به همراه خواهد داشت؛ این مطلب را از دست ندهید. پس از خواندن این مطلب تقریبا همه چیز را درباره جاوا اسکریپت خواهید دانست؛ پس با ما همراه باشید.

جاوا اسکریپت چیست؟

جاوا اسکریپت چیست و بررسی نقاط قوت و کاربرد آن در صفحات وب

جاوا اسکریپت چیست و بررسی نقاط قوت و کاربرد آن در صفحات وب

جاوا اسکریپت یک زبان برنامه نویسی سمت وب است که به وسیله آن می‌توان صفحات وب را داینامیک کرد. در واقع این زبان در گروه فرانت اند است. برای تعریف فرانت اند به طور خلاصه می‌توان اینطور گفت که برنامه نویس فرانت اند در واقع کارهایی را انجام می‌دهد که کاربر قادر به دیدن آنها است.

به بیان ساده‌تر این زبان، یک زبان برنامه نویسی جهت‌گرا است که برای آسان‌تر و جذاب‌تر ساختن وب طراحی شده است. در بیشتر موارد از این زبان برای ایجاد عناصر واکنش‌پذیر و تعاملی برای صفحات وب استفاده شده و این کار باعث افزایش تجربه کاربر می‌شود. مواردی مانند منوها، انیمیشن‌ها، پخش کننده‌های ویدیو، نقشه‌های تعاملی و حتی بازی‌های ساده در مرورگر با جاوا اسکریپت می‌توانند به سرعت و به راحتی ایجاد شوند. سه زبان با هم کار می‌کنند تا بتوانند صفحات وب مدرن ایجاد کنند؛ این سه زبان عبارتند از:

  • HTML یا زبان نشانه گذاری هایپرتکست که برای قرار دادن محتوا در صفحه استفاده می‌شود. این زبان اجازه می‌دهد تا مواردی مانند متن، تصاویر، پیوندها و حتی فیلم‌ها را درج کنید. به عنوان مثال HTML به شما اجازه می‌دهد دکمه ورود به سیستم را در موقعیت خاصی از صفحه وب قرار دهید.
  • CSS که برای استایل کردن مطالبی که با استفاده از HTM درج شده است، استفاده می‌شود. CSS به شما امکان می‌دهد شکل، رنگ و سبک دکمه ورود به سیستم را که با HTML اضافه کرده‌اید، تغییر دهید.
  • جاوا اسکریپت که به شما امکان می‌دهد عناصر وب عادی را به عناصری تعاملی تبدیل کنید. می‌توان از آن در کنار HTML و CSS استفاده کرد و ابزاری بسیار مهم برای هر توسعه دهنده وب است. در ادامه مثال ذکر شده، از کدهای جاوا اسکریپت استفاده می‌شود تا دکمه ورود به سیستم اقدامات لازم را انجام دهد (ورود کاربر در هنگام کلیک).

اگر می‌خواهید یک توسعه دهنده فرانت اند وب باشید، باید دانشی قوی از هر سه زبان داشته باشید. در واقع اگر با این زبان‌ها آشنایی ندارید، نیاز است درباره تمامی این زبان‌ها تحقیق کرده و آنها را به خوبی بیاموزید.

تفاوت میان جاوا اسکریپت و جاوا چیست؟

وقتی درباره عملکرد جاوا و جاوا اسکریپت صحبت می‌کنیم؛ اولین تفاوت در سرعت نیست، بلکه تفاوت در نحوه انجام وجود دارد. هر دو این موارد شی گرا هستند. این بدان معناست که توسعه دهنده باید با اشیا و روابط آنها سروکار داشته باشد؛ مثلا وراثت. با این حال اصل اساسی متفاوت است: جاوا یک زبان کامپایل شده است و جاوا اسکریپت یک زبان مفسری است.

همانطور که کد جاوا را در یک محیط توسعه یکپارچه (یا همان IDE) می‌نویسید، به بایت کد کامپایل می‌شود. انسان نمی‌تواند آن را بخواند اما ماشین می‌تواند؛ بنابراین یک ماشین مجازی جاوا به سادگی قادر به اجرای آن خواهد بود. اما جاوا اسکریپت از متنی ساده و قابل خواندن تشکیل شده است. بنابراین کد به همان نحوی که می‌نویسید، به صورت خط به خط اجرا می‌شود. همچنین در این زبان، شما تنها هنگام اجرای برنامه قادر به تشخیص اشکالات آن خواهید بود نه قبل از آن. لازم به ذکر است که به جز موارد ذکر شده، تفاوت‌های دیگری نیز میان این دو مورد وجود دارند.

کاربرد جاوا اسکریپت چیست؟

همانطور که گفته شد بیشترین کاربرد این زبان برای صفحات وب، برنامه‌های مبتنی بر وب و مرورگرهای وب خواهد بود. اما جاوا اسکریپت در سخت افزار، نرم افزار و سرور نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. این زبان بیشتر در موارد زیر مورد استفاده قرار می‌گیرد:

وبسایت‌ها

جاوا اسکریپت به شما اجازه می‌دهد رفتاری را به صفحه وب اضافه کنید که در نتیجه آن، صفحه بدون آنکه نیازی به بارگذاری مجدد نیاز داشته باشد می‌تواند به اعمال کاربر پاسخ دهد. این امر وبسایت را قادر می‌سازد تا با بازدیدکنندگان ارتباط برقرار کرده و اقدامات پیچیده‌ای انجام دهد.

برنامه‌های وب

از آنجایی که مرورگرها و رایانه‌های شخصی همواره در حال بهبود هستند، جاوا اسکریپت این توانایی را یافت که برنامه‌های وب مستحکم ایجاد کند. برای مثال برنامه‌های وبی مثل گوگل مپ را در نظر بگیرید؛ اگر بخواهید نقشه‌ای را در گوگل مپ بیابید، تنها کاری که لازم است انجام دهید کلیک و کشیدن با ماوس است. بخشی از نقشه را مشاهده می‌کنید که جزییات کمی دارد و سپس خودبه‌خود کامل می‌شود. این کار در واقع چیزی است که جاوا اسکریپت انجام می‌دهد.

ارائه‌ها

یکی از کاربردهای بسیار رایج جاوا اسکریپت ایجاد ارائه به عنوان وبسایت است. با استفاده از فریم ورک Reveal.js، اگر با HTML و CSS آشنا باشید، این کار بسیار ساده خواهد شد.

برنامه‌های سرور

چند سال پیش با ظهور node.js جاوا اسکریپت از مرورگر به سرور راه یافت. آن زمان نود توسط شرکت‌های بزرگی مانند وال مارت به عنوان بخش اصلی زیرساخت‌های برگشت پذیرفته شده است.

سرورهای وب

می‌توانید با استفاده از node یا فریم ورک استاندارد برنامه‌های سرور Express.js، سرورهای بسیار قوی‌تری ایجاد کنید. بسیاری از گروه‌های قبلا ذکرشده در واقع با استفاده از  MEAN stack (MEAN مخفف Mongo Express Node است) ساخته شده‌اند که اکسپرس جزء اصلی آن است.

بازی

در حالی که مرورگر در گذشته پلتفرم بازی‌های سنتی نبوده است، اخیرا برای بازی‌ها قوی شده است. علاوه بر این، با اضافه کردن بوم HTML5، سطح پیچیدگی موجود در بازی‌های مبتنی بر مرورگر به صورت نمایی افزایش یافته است. حتی بازی‌های مرورگر وجود دارند که به ما برنامه نویسی می‌آموزند.

بنابراین اگر به بازی‌های اینترنتی و توسعه بازی علاقه دارید، ممکن است برای ایجاد بازی‌های مبتنی بر مرورگر خود، از دانشتان در جاوا اسکریپت استفاده کنید. ساخت بازی‌های ساده همچنین راهی عالی برای تمرین این زبان است.

هنر

یکی از ویژگی‌های جدید HTML5، عنصر بوم است که به مرورگر اجازه می‌دهد فضاهای سه بعدی را ارائه دهد. این به باز کردن مرورگر به عنوان منبع جدیدی برای پروژه‌های هنری دیجیتال کمک می‌کند.

برنامه‌های ساعت هوشمند

سازنده محبوب ساعت هوشمند pebble.js که pebble را ایجاد کرده است، یک فریم ورک کوچک جاوا اسکرپت است که به توسعه دهنده امکان می‌دهد تا برنامه‌ای برای ساعت‌های pebble در جاوا اسکریپت ایجاد کند.

برنامه‌های موبایل

یکی از قدرتمندترین کارهایی که می‌توانید با جاوا اسکریپت انجام دهید، ایجاد برنامه‌ای برای زمینه‌های غیر وب است. به عبارت دیگر، شما می‌توانید برای چیزهایی که در اینترنت نیستند، برنامه ایجاد کنید. برای مثال برنامه‌های تلفن همراه در حال حاضر محبوب‌ترین راه دسترسی به اینترنت هستند. این امر بدان معنا است که تمامی وبسایت‌ها باید ریسپانسیو باشند.

همانطور که می‌دانید این برنامه‌های تلفن همراه برای دو سیستم عامل ios و اندروید ارائه می‌شوند که هر یک به زبانی کاملا متفاوت نوشته خواهند شد.

ربات‌های پرنده

شما می‌توانید یک ربات پرنده را با استفاده از جاوا اسکریپت برنامه ریزی کنید. جاوا اسکریپت با ویژگی‌های بسیاری در دسترس‌ترین زبان دنیا است و رنج وسیعی از برنامه‌ها را ایجاد می‌کند.

مزایای جاوا اسکریپت

جاوا اسکریپت یکی از ساده‌ترین، متنوع‌ترین و کارآمدترین زبان‌ها است که برای گسترش کارایی در صفحات وب استفاده می‌شود. خدمات توسعه این زبان به سهولت در جلوه‌های تصویری روی صفحه و پردازش و محاسبه داده‌ها در صفحات وب کمک می‌کنند. این زبان برنامه نویسی همچنین به قابلیت‌های گسترده در وبسایت‌ها، با استفاده از اسکریپت‌های شخص ثالث کمک می‌کند. در ادامه مزایای این زبان را بخوانید:

جاوا اسکریپت یک زبان سمت کلاینت است

کد جاوا اسکریپت به جای سرور روی پردازنده کاربر اجرا می‌شود و به این ترتیب پنهای باند و بار را در وب سرور ذخیره می‌کند.

زبانی آسان برای یادگیری است

این زبان برای یادگیری ساده بوده و نحو نزدیکی به زبان انگلیسی دارد. این زبان از مدل DOM استفاده می‌کند که بسیاری از ویژگی‌های از پیش تعریف شده را در اشیا مختلف در صفحات فراهم می‌کند و باعث می‌شود نسخه‌ای برای توسعه یک اسکریپت برای حل یک هدف سفارشی فراهم شود.

برای کاربر نهایی نسبتا سریع است

با اجرای کد در طرف مشتری، نتایج و پردازش تقریبا فورا بسته به کار انجام می‌شود (کارهایی که در جاوا اسکریپت در صفحات وب انجام می‌شوند، معمولا ساده است تا از پردازش حافظه جلوگیری شود.)

نیازی به کامپایل ندارد

این زبان به فرایند کامپایل نیازی ندارد و بنابراین نیازی به کامپایلر نیست. مرورگر، جاوا اسکریپت را مانند تگ‌های HTML تفسیر می‌کند.

ساده بودن اشکایل زدایی و آزمایش

درک نحو ین زبان آسان است. همه می‌توانند آن را خیلی ساده بیاموزند و از آن برای توسعه وب‌های پویا و مقیاس پذیر استفاده کنند.

پلتفرم مستقل

هر مرورگر با قابلیت جاوا اسکریپت می‌تواند کد این زبان را درک و تفسیر کند. هر کد جاوا اسکریپت را می‌توان در انواع سخت افزاری که جاوا اسکریپت برای آن نوشه شده است، اجرا کرد.

زبان برنامه نویسی مبتین بر رویداد

هر زمانی که یک رویداد خاص در جاوا اسکریپت رخ می‌دهد، بخش‌های مختلف کد اجرا می‌شوند. به زبان ساده، هنگامی که کاربر روی یک دکمه کلیک می‌کند یا ماوس را روی جسم حرکت می‌دهد، یک قسمت کد اجرا می‌شود.

قابلیت برنامه نویسی رویه‌ای

زبان جاوا اسکریپت شامل تمام قابلیت‌های زبان رویه‌ای است. حلقه و چک کردن شرط برخی از قابلیت‌هایی هستند که می‌توانند روی صفحات وب اجرا شوند.

مزایای یادگیری جاوا اسکریپت

جاوا اسکریپت چیست و بررسی نقاط قوت و کاربرد آن در صفحات وب

جاوا اسکریپت چیست و بررسی نقاط قوت و کاربرد آن در صفحات وب

سبب ترفیع شغلی می‌شود

اگر در حال حاضر برای یک شرکت تکنولوژی به عنوان کارمندی غیرفنی کار می‌کنید، ممکن است متوجه شوید که دانش کارآمد جاوا اسکریپت می‌تواند به شما برای دستیابی به پیشرفت کمک کند. حتی اگر لازم نیست به صورت جدی به عنوان توسعه دهنده کار کنید، چنین دانش فنی‌ای می‌تواند هرازگاهی مفید واقع شود.

اگر دوست دارید جاوا اسکریپت را یاد بگیرید می توانید به دوره آموزش جاوا اسکریپت در تولک سر بزنید ما بصورت رایگان و اختصاصی این دوره را برای شما آماده کرده ایم

می‌آموزید که چگونه یاد بگیرید

اگرچه اکثر برنامه نویسان این موضوع را قبول ندارند، بسیاری از زبان‌های برنامه نویسی کاملا مشابه هستند. سخت‌ترین زبان برای یادگیری همیشه اولین زبان شما خواهد بود. پس از گذاندن مدتی برای یادگیری جاوا اسکریپت، انتخاب زبان‌های جدید، گسترش مهارت‌های خود و به طور بالقوه فرصت‌های شغلی بیشتری برای شما آسان خواهد شد.

می‌توانید پول بیشتری کسب کنید

مهارت‌هایی مانند جاوا اسکریپت تقاضای زیادی دارند. اگرچه آنها در مقایسه با اکثر مشاغل با مهارت زیاد، وقت زیادی برای یادگیری نمی‌گیرند. یادتان باشد که مهارت‌های برنامه نویسی به شما این امکان را می‌دهند که یکی از پردرآمدترین افرادی باشید که می‌شناسید.

با جاوا اسکریپت چه کاری می‌توانید انجام دهید؟

یادگیری این زبان می‌تواند فرصت‌های بسیار زیادی را برای شما فراهم کند. برخی از کارهایی که با استفاده از این دانش می‌توانید انجام دهید، عبارتند از:

فریلنسر شوید

آیا از کار کردن برای افراد دیگر خسته شده‌اید؟ آیا دوست دارید از آنجا خود خارج شده و کار خود را شروع کنید؟ اگر اینطور است، پس یادگیری کدنویسی بهترین کاری است که می‌توانید انجام دهید. دانش کار با جاوا اسکریپت -همراه با درک چیزهایی مثل فریم ورک و کتابخانه‌ها- به شما امکان می‌دهد که به عنوان یک فریلنسر مشغول به کار شوید. همچنین با بالا رفتن تجربه، حقوق شما افزایش خواهد یافت.

روی وبسایت خود کار کنید

شاید تنها دلیل شما برای یادگیری جاوا اسکریپت، این باشد که از پرداخت هزینه‌های بالا برای ایجاد سایت خسته شده‌اید. دانش کار با این زبان به شما اجازه می‌دهد عناصر تعاملی را ایجاد کرده و تغییرات کوچکی در سایت خود اعمال کنید. این کار می‌تواند سبب صرفه جویی در زمان، هزینه و کمک به شما برای دستیابی به آنچه دقیقا می‌خواهید، شود.

شغلی جدید بیابید

توسعه دهندگان جاوا اسکریپت در سراسر دنیا فرصت‌های شغلی زیادی دارند. این امر بدان معنا است که حتی اگر تجربه زیادی نداشته باشید، با دانستن این زبان قادر به افتن شغلی جدید خواهید بود.

چطور می‌توانیم جاوا اسکریپت بیاموزیم؟

در حال حاضر، احتمالا به این فکر می‌کنید که چطور می‌توان جاوا اسکریپت را آموخت و از فرصت‌های شغلی فوق‌العاده آن بهرمند شد. برای این کار می‌توانید از روش‌های زیر استفاده کنید:

دروس آنلاین

اگرچه گاهی اوقات آموزش‌های موجود در اینترنت بسیار ضعیف هستند، اما بسیاری از اوقات می‌توانید آموزش‌های خیلی خوبی را در سطح اینترنت بیابید. این آموزش‌های آنلاین می‌توانند بهترین راه برای یادگیری جاوا اسکریپت باشند.

راهنماهای مرجع

راهنماهای مرجع زبان یکی از مهم‌ترین ابزارهای توسعه دهنده در جهان هستند. آنها تقریبا حاوی تمام اطلاعاتی هستند که کسی درباره یک زبان برنامه نویسی نیاز دارد.

نتیجه گیری

جاوا اسکریپت یکی از محبوب‌ترین زبان‌های برنامه نویسی در جهان است. اگرچه این زبان ایجاد شد تا به توسعه دهندگان وب فرانت اند کمک کند تا عناصر تعاملی بسازند، موارد استفاده از این زبان به سرعت گسترش یافته است تا چیزهایی مانند توسعه وب بک اند، ایجاد بازی و توسعه بازی‌های تلفن همراه را شامل شود. اگر هر یک از این موارد را دوست دارید، می‌توانید برای یادگیری جاوا اسکریپت اقدام کنید.

کشف اینکه جاوا اسکریپت برای چه چیزی استفاده می‌شود، چشمان شما را برای دیدن مزایای یادگیری این زبان باز خواهد کرد. یادگیری این زبان برای شما فرصت‌های شغلی بیشتری فراهم می‌کند، به شما شانسی برای کارآفرین شدن یا فریلنسر شدن می‌دهد و امنیت شغلی بسیار بیشتری برای شما فراهم می‌کند.

no avatar
mozhgan amiri