پنل مشتریان
  • عضویت در سایت
  • یا
  • ورود به اکانت کاربری
۰۹۰۳۲۰۹۲۱۳۲

رابط کاربری UI و تجربه ی کاربری UX چیست ؟

شما حتما به وبسایت های مختلف سر زدید و گاهی بعضی سایت ها برایتان جذابیت داشته و گاهی هم جذابیت نداشته است شاید تخصصی نمیدانستید که جذابیت یک وب سایت به رابط کاربری و تجربه کاربری ارتباط دارد ولی قطعا گفتید چقدر فلان سایت ظاهر زیبا و یا چقدر فلان سایت ظاهر شلوغی دارد.

در طراحی سایت دو کلمه UX و UI بسیار استفاده می شود عنوان شغلی برخی از طراحان وب سایت UX Designer و برخی دیگر UI Designer میباشد. در این مقاله سعی داریم تفاوت این دو را برای شما شفاف سازی کنیم .

رابط کاربری (UI) چیست؟

رابط کاربر که به آن UI میگویند مخفف عبارت User interface میباشد .

 وب سایت دارای عناصر مختلفی مثل تصاویر ،رنگ ها ،جدول ها ، ویدئو ها ، آیکون ها  و … میباشد که کاربر برای تعامل با وبسایت از آن ها استفاده میکند . به همه ی این عناصر رابط کاربری می گویند . برخلاف تعریف UX رابط کاربری یا همان UI تنها به ظاهر اهمیت میدهد و اینکه کاربر صفحه شما را دوست داشته باشد.

تجربه کاربری (UX) چیست ؟

تجربه کاربری که به آن UX میگویند مخفف عبارت User experience می باشد . تجربه کاربری همانطور که از نام آن پیداست دنبال راهی هست که کاربر از حضور در سایت شما تجربه و حس خوبی داشته باشد پس وظیفه تجربه کاربری این است که مشکلات و نیاز های کاربر رو رفع کند .

بر اساس تعریف iso عنوان UX شامل کلیه عواطف، اعتقادات ، مزیت ها ،پاسخ های فیزیکی و روانی رفتار ها و اجراها قبل از زمان استفاده هنگام استفاده و بعد از آن اطلاق میشود.

تفاوت UX و UI

– UI بخشی از UX  محسوب میشود کل یک محصول UX است و برای تاثیر گذاری بر روی مخاطبان استفاده میشود . در حالی که UI در زیرمجموعه آن قرار میگیرد و برای تامین هدف های UX استفاده میشود .

– برای داشتن طراحی تاثیر گذار با UX استفاده از UI ضرورت دارد . بدون طراحی UX سایت ظاهری زیبا و خیره کننده دارد اما عملکرد آن ضعیف خواهد بود .

– برای داشتن طراحی UX باید به مفاهیم روانشناسی توجه داشت. به همین دلیل این نوع طراحی انتزاعی است .  اما در طراحی  UI از ابزار های عینی مثل تصاویر ، ویدئو ، دیاگرام و … استفاده میشود .

– طراحی UI بستگی به سلیقه طراح سایت دارد . در حالی که برای داشن سایت مطابق با اصول طراحی UX باید به درخواست و نیاز های کاربران نیز توجه کرد .

در زیر چند تصویر برای درک بهتر تفاوت UX و UI برای شما قرار میدهیم :

 در پایان

امروزه طراحانی هستند که در هر دو زمینه UX و UI تخصص دارند .این طراحان برای پیاده سازی قالب های وب سایت هردو نقش را برعهده میگیرند و البته دستمزد آنها معمولا از طراحان تک تخصص بالاتر میباشد . البته این دو کاملا باهم در ارتباط نزدیک هستند والبته بدون دانش در هردو فیلد متخصص طراحی بودن ممکن نیست و آنها برای هدف بزرگ تری با هم ترکیب شده اند که این ترکیب همانا جذب کاربران به محصولات شما و رساندن اطلاعات مورد نطر شما به ایشان میباشد . البته شما میتوانید وب سایتی داشته باشید که ظاهری بسیار زیبا و خیره کننده داشته باشد اما عملکرد بسیار ضعیفی داشته باشد یعنی UX بد و  UI خوب میباشد و همچنین بالعکس .

بنابراین برای آنکه طراحی اثر بخش داشته باشید باید UX  و UI را در امتداد هم در نظر بگیرید.

برچسب‌ها:

درباره zohre

zohre

درباره نویسنده zohre

دیدگاه های شما

ما به شما گوش میکنیم!

کانال تلگرام ما
Copyright © 2017 WwW.TOoLeK.Ir, Allrights Reserved.
Design & Coding With by Toolek